Studija: Jedna navika može spriječiti demenciju ako je prakticirate dva puta tjedno

Foto: Pexels

Stručnjaci za zdravlje mozga već dugo naglašavaju važnost društvenih odnosa i protuupalne prehrane u očuvanju kognitivnih funkcija i prevenciji demencije. Sada novo istraživanje ukazuje na još jedan jednostavan način koji, ako se prakticira samo dvaput tjedno, može značajno pridonijeti zaštiti mozga - i to čak i kod osoba koje su već u rizičnoj skupini za razvoj demencije.

Studija je proučavala 44 osobe s blagim kognitivnim oštećenjem, što se smatra ranim znakom rizika za Alzheimerovu bolest.

Tijekom šest mjeseci polovica sudionika dvaput tjedno radila je vježbe snage koje su postajale sve zahtjevnije kako su napredovali. Rezultati su pokazali ne samo poboljšanje pamćenja već i očuvanje dvaju ključnih dijelova mozga - hipokampusa i prekuneusa - koji su povezani s razvojem Alzheimerove bolesti.

Povećanje mišićne snage može smanjiti rizik od demencije

"Znali smo da će doći do fizičkog poboljšanja. Zamišljali smo i kognitivno poboljšanje, ali htjeli smo vidjeti konkretan učinak na mozak. Studija je pokazala da je ovaj oblik aktivnosti snažan saveznik protiv demencije, čak i kod osoba koje su već izložene visokom riziku", izjavila je glavna autorica studije Isadora Cristina Ribeiro za Parade.

Nadzornik studije Marcio Balthazar istaknuo je da su MRI snimke potvrdile ove rezultate te da bi u zdravstveni sustav trebalo uključiti više stručnjaka za tjelesnu aktivnost jer povećanje mišićne snage može smanjiti rizik od demencije.

S obzirom na visoku cijenu novih lijekova za demenciju - poput anti-amiloidnih terapija - ovakve mjere predstavljaju učinkovitiju i dostupniju alternativu. Prema riječima Balthazara, takav pristup ne samo da pomaže u prevenciji, već može poboljšati stanje kod blagih kognitivnih oštećenja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.