NARAVNO, ako stvarno želite spriječiti mamurluk, uvijek možete popiti nešto bezalkoholno. No, ako ipak želite uživati u alkoholnim pićima, ne morate na kraju završiti s neugodnim mamurlukom.
Kako su okupljanja i druženja zabranjena, a kafići i restorani se zatvaraju, mnogi su se "preselili" u online svijet pa se druže putem grupnih video poziva. Osim toga, možda se želite opustiti u društvu svojih ukućana. Koji god razlog bio, postoje strategije koje možete koristiti dok pijete i koje će vam pomoći spriječiti strašni mamurluk.
Prvi korak u sprečavanju mamurluka je znati koliko možete popiti i kojim tempom. Ostalo se odnosi na strateško pijuckanje. Evo o čemu je riječ:
"Onoliko koliko popijete alkohola, toliko popijte i vode kako ne biste nesvjesno potrošili vlastite zalihe vode", savjetuje Lisa Dorfman, dijetetičarka i sportska nutricionistica sa sjedištem u Miamiju.
Stalna konzumacija vode tijekom noći može pomoći usporiti apsorpciju alkohola u krvotok.
"Nekim osobama konzumacija vitamina B-kompleksa prije pijenja alkohola utječe na jačanje sustava", kaže Dorfman. To može ublažiti simptome mamurluka ili potpuno spriječiti njegovu pojavu.
Pripremite pladanj sa zdravim masnoćama poput sira ili orašastih plodova i grickajte dok pijete.
Tamniji alkoholi poput konjaka, burbona ili viskija uzrokuju jači mamurluk.
Tajna je u tome što takva pića sadrže znatno otrovnije spojeve, tzv. kongenere. Kongeneri, kao i etanol, nastaju kao nusprodukt fermentacije šećera uz pomoć kvasca. Oni su razlog iscrpljenosti i nemoćnosti ujutro nakon izlaska zato što dodatno uništavaju naše tjelesne stanice, uzrokujući tjelesnu dehidraciju.
Tako ćete izbjeći cjelonoćna druženja i nespavanje koji uzrokuju još izraženije simptome mamurluka, a vjerojatno ćete i pronaći vremena za cjelovit obrok prije odlaska na spavanje, piše Men's Health.