Opet zapeli pregovori o prekidu vatre u Gazi. Netanyahu: Nećemo popustiti ni na tren

Foto: EPA

Pregovori između Izraela i Hamasa o novom primirju i razmjeni talaca zapeli su nakon tri dana neizravnih razgovora u Kataru, potvrdio je za BBC jedan palestinski dužnosnik upoznat s tijekom pregovora.

Prema njegovim riječima, glavni prijepori odnose se na način distribucije humanitarne pomoći tijekom primirja i na izraelsko odbijanje da povuče vojsku s okupiranih dijelova Gaze.

Istovremeno, izraelski premijer Benjamin Netanyahu boravi u posjetu SAD-u, a nade u dogovor porasle su nakon njegova drugog, nenajavljenog sastanka s predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom sinoć.

Netanyahu je u srijedu izjavio da je razgovor s Trumpom bio usredotočen na napore za oslobađanje talaca koje Hamas još drži u Gazi. "Nećemo popustiti ni na trenutak", rekao je Netanyahu. "Naši su ciljevi jasni: oslobađanje svih talaca – živih i poginulih – te uništenje vojne i upravljačke sposobnosti Hamasa kako Gaza više nikada ne bi predstavljala prijetnju Izraelu."

Izrael navodi da se još 50 talaca nalazi u zatočeništvu, od kojih je oko 20 vjerojatno još živo.

Palestinski izvori govore o blokadi pregovora

Američki specijalni izaslanik Steve Witkoff rekao je u utorak da su na pregovorima u Dohi preostala još samo "jedna otvorena točka" te izrazio nadu da bi do kraja tjedna mogao biti postignut dogovor o 60-dnevnom primirju. "Imali smo četiri sporna pitanja, a sada smo došli na jedno. Optimistični smo", rekao je Witkoff.

No, unatoč optimizmu iz Trumpove administracije, palestinski izvor kaže da su pregovori i dalje blokirani. Prema tom izvoru, izraelska delegacija odbija omogućiti neograničen ulazak humanitarne pomoći u Gazu putem UN-a i drugih međunarodnih organizacija. Umjesto toga, Izrael inzistira na korištenju tzv. Gaza Humanitarian Foundation (GHF) – mehanizma koji koriste privatne sigurnosne tvrtke, a koji zaobilazi UN. Palestinska strana taj sustav naziva "ponižavajućim".

Također, Izrael i dalje odbacuje pozive na povlačenje svojih snaga s područja Gaze koje je zauzeo nakon 18. ožujka, kada je prekinuto prethodno primirje i obnovljena ofenziva.

Glasnogovornik katarskog ministarstva vanjskih poslova, Majed al-Ansari, u utorak je rekao da je za napredak u pregovorima potrebno još vremena: "Ne mogu dati točan vremenski okvir, ali očito je da nam treba više vremena."

Što je trenutačno na stolu?

Prema dostupnim informacijama, aktualni prijedlog predviđa 60-dnevno primirje tijekom kojeg bi Hamas u etapama predao 28 talaca – 10 živih i 18 mrtvih. Zauzvrat bi Izrael oslobodio velik broj palestinskih zatvorenika.

Dostava humanitarne pomoći u Gazu bi se značajno povećala. Prvog dana primirja, nakon povratka osam živih talaca, izraelske snage bi se povukle iz dijelova sjevera Gaze. Nakon sedmog dana, uslijedio bi povratak iz dijelova juga. Desetog dana Hamas bi trebao dostaviti podatke o preostalim živim taocima, dok bi Izrael objavio informacije o više od 2.000 Palestinaca uhićenih tijekom rata.

Dok pregovori traju u Dohi, izraelska vojska nastavila je zračne napade.

Napadi se nastavljaju

Prema navodima Civilne zaštite pod upravom Hamasa, u noćašnjim izraelskim napadima na šatorsko naselje u južnom Khan Younisu i kuću u izbjegličkom kampu al-Shati sjeverozapadno od grada Gaze, poginulo je najmanje 20 ljudi. Izraelska vojska zasad nije komentirala te navode.

Rat u Gazi traje već 21 mjesec, otkako je Hamas 7. listopada 2023. izveo napad na jug Izraela, u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi, a 251 osoba je uzeta za taoca.

Od tada je u izraelskim napadima u Gazi ubijeno više od 57 tisuća ljudi. Većina stanovništva više je puta raseljena, preko 90% domova je oštećeno ili uništeno, a sustavi zdravstvene zaštite, opskrbe vodom, kanalizacije i higijene su u kolapsu. Nedostaje hrane, goriva, lijekova i zaklona.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.