Ustavni sud BiH danas je zabranio isticanje simbola drugih država u toj zemlji, a ta je odluka uslijedila dan uoči dolaska srpskog predsjednika Aleksandra Vučića u Banju Luku, koji dolazi kako bi s čelnicima Republike Srpske obilježio Dan državnosti Srbije.
Ustavni sud BiH zapravo je donio privremenu mjeru kojom je suspendirao dopune zakona o zastavi, grbu i himni Republike Srpske, koji je prošle godine donio entitetski parlament i kojim je uvedena praksa da se sa simbolima RS-a mogu isticati obilježja drugih država s kojima entitet ima uspostavljene posebne odnose.
U praksi to znači ozakonjenje isticanja obilježja Srbije, kao i izvođenja srpske nacionalne himne Bože pravde, u svim prigodama u kojima vlasti RS-a to požele. Ta je skladba ranije bila himna RS-a, no Ustavni sud BiH njeno je izvođenje zabranio 2006., pa je sada vlasti u Banjoj Luci pokušavaju vratiti na zaobilazni način.
Zatražena je ocjena ustavnosti tog rješenja
Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović zatražio je ocjenu ustavnosti ovakvih zakonskih rješenja, kao i donošenje privremene mjere, odnosno zabrane njegove provedbe dok sud ne donese svoj pravorijek.
Ustavni sud BiH tom je zahtjevu i udovoljio uz obrazloženje da bi provedba osporavanog zakona u ovom trenutku značila uspostavu pravnog okvira koji narušava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine na jednom dijelu njezina teritorija, što može imati dugoročne posljedice po ustavni poredak.
"U takvoj situaciji isticanje simbola stranih država uz simbole entiteta, sa ili bez istaknutih simbola države Bosne i Hercegovine, može stvoriti privid nepostojanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti Bosne i Hercegovine", stoji u priopćenju Ustavnog suda.
Pale su i teže uvrede
Također su istaknuli da je u članku 6. preambule Ustava Bosne i Hercegovine izražena opredijeljenost za suverenitet, teritorijalni integritet i političku nezavisnost Bosne i Hercegovine u skladu s međunarodnim pravom, a Ustavni sud stoga smatra da postoje utemeljene sumnje na to da bi osporeni zakon mogao narušiti ustavni poredak i političku stabilnost BiH.
Predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić je odmah nakon očitovanja Ustavnog suda izjavio da mjeru zabrane neće poštovati, a odluku suda opisao je kao odraz krajnje mržnje i netrpeljivosti prema Srbima.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik je pak Bećirovića u reakciji na društvenoj mreži X zbog toga vrijeđao nazvavši ga glupanom koji priča budalaštine. Najavio je da će u Banjoj Luci kada onamo sutra stigne Vučić biti svečano, dostojanstveno i veselo, a govorit će se o miru, prijateljstvu i budućnosti.
Vlasti RS-a u povodu Dana državnosti Srbije sutra organiziraju svečanu akademiju, a za prekosutra je najavljen i službeni susret Dodika i Vučića. Nakon toga njih dvojica zajedno putuju u Srbiju kako bi tamo nastavili obilježavanje 15. veljače kao Dana državnosti.