Visoki sud je sedam puta nadzirao uhićenog suca. Nisu pronašli ništa

Foto: HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

USKOK još provodi istragu protiv stečajnog suca Mihaela Kovačića kojeg se povezuje s kriminalom teškim oko 30 milijuna kuna. Sumnja se, kao što je sudac i priznao nakon uhićenja, da je novac iz tvrtki u stečaju počeo izvlačiti još 2009. godine. 

Od početka ovog slučaja nameće se pitanje kako je moguće da je Kovačić godinama muljao s novcem iz stečajeva te da nitko nije posumnjao u njegov kriminal. Naime, rad sudaca nadziru i njihovi šefovi, ali i viši sudovi. U slučaju Trgovačkog suda u Zagrebu na kojem je radio sudac Kovačić to je Visoki trgovački sud RH. Jesu li nadzirali suca Kovačića?

U odgovoru za Telegram Visoki trgovački sud RH navodi da su predmeti na kojima je radio sudac Mihael Kovačić u razdoblju od 2009. do 2020. nadzirani ukupno sedam puta.

Sedam nadzora, ništa nije otkriveno

Prvi put bilo je to još 30. ožujka 2009., no taj datum nije obuhvaćen rješenjem o otvaranju istrage. Zatim su predmete suca Kovačića kontrolirali 12. studenog 2010. godine. Baš u mjesecima prije toga on je, kako je priznao nakon uhićenja, već izvlačio novac iz stečajne mase Željezare Sisak.

Početkom lipnja 2012. ponovno su provjeravali predmete na kojima je radio sudac Kovačić. Ponovno ništa sumnjivo nije uočeno, a ni istražitelji nemaju podatke da je u to vrijeme, kao i neposredno prije toga, bilo spornih isplata.

No, nakon što je taj nadzor u prvim danima lipnja okončan, već 12. lipnja 2012. sudac Kovačić nastavlja s izvlačenjem novca. 

Novi nadzor Kovačićevog rada Visoki trgovački sud obavlja između 4. i 8. studenog 2013. godine. Svega par dana ranije osumnjičeni sudac nalaže uz pomoć svoje prve suradnice Aleksandre Mažić da se s javnobilježničkog pologa stečajnog dužnika Biro form isplati nešto više od 150 tisuća kuna. Fingirao je da se radi o isplatama vjerovnicima i nagradi javnoj bilježnici Gordani Briševac Imprić.

Visoki trgovački sud RH provjeravao je Kovačića i između 25. i 27. studenog 2014. godine. Ni tada nisu uočili ništa sporno iako je svega desetak dana ranije naložio računovodstvu Trgovačkog suda u Zagrebu da na javnobilježnički polog prenese nešto više 109 tisuća kuna s računa stečajnog dužnika Hrisaor d.o.o.

Idući put Kovačićev rad provjeravan je tek krajem veljače 2016. godine. Otprilike u to vrijeme izvlačio je novac iz Tempa u kojem je stečajna upraviteljica bila Iva Petanjek, te Termocommercea iz kojeg mu je u isplatama pomagala suradnica Aleksandra Mažić. S njih dvije isplaćivao si je novac iz stečaja tvrtke Proizvodnja-Regeneracija.

Posljednji put nadzor rada stečajnog suca Mihaela Kovačića Visoki trgovački sud RH obavljao je između 10. i 14. rujna 2018. godine.

Prijavljen tek u kolovozu prošle godine

Tek krajem 2019. pojavljuju se prve naznake razotkrivanja višegodišnjeg kriminala suca Kovačića. Tada je, naime, stečajni upravitelj Jure Marušić od Trgovačkog suda u Zagrebu tražio novac tvrtke Firo farm u stečaju koji je trebao biti deponiran kod javne bilježnice. Namjeravao ga je raspodijeliti vjerovnicima ovog stečajnog dužnika. Radilo se o nešto manje od pola milijuna kuna. Međutim, javna bilježnica obavještava sud da je po nalogu suca Kovačića još 2013. isplatila te novce.

Nakon što je doznao za nestanak novca, predsjednik Trgovačkog suda u Zagrebu Nino Radić suočio je Kovačića s tom informacijom. Ovaj nepravilnosti pokušava svaliti na svoju zapisničarku te, pokušavajući sve prikriti, 17. veljače 2020. nalaže isplatu novca s računa stečajne mase tvrtke Tempo, čiji je stečaj također vodio zajedno sa stečajnom upraviteljicom Ivom Petanjek, Firo farmu.

U kolovozu 2020. s Trgovačkog suda u Zagrebu konačno sve sumnje prijavljuju USKOK-u. Sudac i stečajni upravitelji s kojima ga se povezivalo završili su pod tajnim mjerama. Svi njihovi kontakti su nadzirani. Nakon što je akcija finalizirana, sudac Kovačić, koji je u međuvremenu suspendiran, sve je priznao.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.