U Klaićevoj predstavili alarmantne podatke, na električnim romobilima stradaju djeca

Za 285 posto porastao je ove godine broj hospitalizacija djece zbog pada s električnog romobila, istaknuli su liječnici i stručnjaci iz područja prometne sigurnosti uputivši apel roditeljima da ne kupuju  električne romobile djeci koja ne znaju prometne znakove ni pravila.

Broj hospitalizacija djece zbog ozljeda povezanih s električnim romobilima porastao je za čak 285 posto u usporedbi s prošlom godinom, dok je ukupno trajanje bolničkog liječenja povećano za 143 posto. Zabrinjavajuće je i pet puta više slučajeva teških ozljeda mozga, uključujući potrese mozga i prijelome kostiju lubanje, rekli su liječnici na konferenciji za novinare održanoj u Klinici za dječje bolesti u Zagrebu.

Poručili su da je nužno hitno reagirati kako bi se spriječilo daljnje ozljeđivanje, a apel su posebno uputili roditeljima.

Na konferenciji su, osim stručnjaka iz Klinike, sudjelovali i predstavnici Ministarstva zdravstva, Ministarstva unutarnjih poslova te Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, kako bi javnosti - a osobito roditeljima - skrenuli pozornost na ozbiljnost problema i potrebu za hitnim preventivnim mjerama.

"Ozljede prilikom padova su vrlo ozbiljne, ozbiljnije nego druge u prometu. Ovo je pravi trenutak da osvijestimo da je to najveći rizik današnje adolescenije", rekao je na početku Stjepan Višnjić, predstojnik Klinike za dječju kirurgiju.

Broj hospitalizacija je porastao za 285 posto

"Analizirali smo podatke u odnosu na prošlu godinu i vidjeli da se radi o dramatičnom porastu. 

Porast broja hospitalizacija (2024./2025.) za 285%.

Porast ukupnog trajanja hospitalizacije za 143%.

Peterostruko povećanje teških ozljeda mozga.

40% hospitaliziranih je mlađe od najmlađe dopuštene dobi za vožnju električnih romobila.

Prosječna dob pacijenata je bila 14 godina, ali 40 posto ih je bilo mlađe od 14", rekao je Rok Kralj, pročelnik Zavoda za traumatizam.

"14 djece je imalo težak potres mozga, jedno dijete prijeloma lica, jedno s prijelomom kralješka. Samo dvoje ih je reklo da su nosili kacige i često ih je bilo dvoje na romobilu pa su automatski nestabilniji", dodao je.

"Kost se djetetu zabila u tkivo mozga"

"Došlo je do gotovo trostrukog porasta ozljeda djece na električnim romobilima u odnosu na prošlu godinu.

Moja se struka bavi operacijskim i neoperacijskim liječenjem, a ako bilo kakva ozljeda prekine normalan, prirodan razvoj dječjeg mozga, to može dovesti do posljedica koje mogu biti manje ili više uočljive – a ponekad i do trajnog invaliditeta. Srećom, u skupini djece ozlijeđene pri padu s električnih romobila nismo zabilježili smrtni ishod", rekao je Miroslav Gjurašin voditelj Referentnog centra za traumatizam dječje dobi koji je zatim opisao kako je jedno dijete operirano.

"Imali smo situaciju kad se kost zabila u tkivo mozga", dodao je.

"Mi imamo otprilike dvaput godišnje ozljedu mozga u djece pješaka gdje toliko teško stradaju da ne možemo pomoći. Mi tada moramo roditeljima ne samo priopćiti da je dijete smrtno stradalo, nego i zamoliti da doniraju organe. To su najteži razgovori. Moramo spriječiti da se to počne događati s djecom na romobilima", rekao je.

"Sva djeca koja su stradala prošla su relativno dobro -jedno dijete ima oštećenje sluha, jedno će ići na testiranje zbog poremećaja pažnje i razmišljanja, a ostala djeca su se relativno dobro oporavila. Važno je da roditelji razgovaraju s djecom i objasne im rizike. Vjerujem da još uvijek imamo priliku zaustaviti ovaj negativan trend na vrijeme", apelirao je Gjurašin.

"Nemojte djeci kupovati električne romobile koje ne smiju voziti"

"Upućujemo jasan apel roditeljima: nemojte djeci kupovati električne romobile koje po zakonu ne smiju voziti – time ih izlažete ozbiljnom zdravstvenom riziku. Zabilježeno je 57 prometnih nesreća u kojima su sudjelovala djeca mlađa od 14 godina ove godine. U velikoj većini slučajeva djeca su sama skrivila prometne nesreće u kojima su i ozlijeđena – čak 16 ih je zadobilo teške tjelesne ozljede. Djeca najčešće ne poštuju prometne propise", rekao je Nikola Milas, pomoćnik voditelja Službe prometne policije, Ministarstvo unutarnjih
poslova.

Ministarstvo zdravstva: Djeci treba tjelesna aktivnost, ali električne romobile moraju voziti po pravilima

"Ministarstvo zdravstva s velikom zabrinutošću prati porast broja i težinu ozljeda koje nastaju kod djece i adolescenata prilikom padova s električnih romobila.

Zahvaljujem posebno onima koji su, iako su prošli kroz teško osobno iskustvo, odlučili javno progovoriti te postati glasovi upozorenja i ambasadori sigurnosti kada je riječ o električnim romobilima. Apeliramo na roditelje: posebno zabrinjava podatak da je oko 40 posto ozlijeđene djece mlađe od 14 godina. Postavlja se pitanje – koliko je kazni i upozorenja izdano roditeljima u takvim slučajevima?

Tjelesna aktivnost iznimno je važna za razvoj naše djece, ali mora biti primjerena dobi. Djecu potičemo da voze bicikl, trče, skaču, igraju se – no ako već voze električne romobile, to mora biti u skladu sa zakonom.

Ne smijemo tolerirati da djeca koriste vozila koja nisu ni tehnički ni zakonski prilagođena njihovoj dobi, a posebno ne bez nadzora. U suprotnom, izlažemo ih ozbiljnom riziku od teških ozljeda", rekla je Ivana Portolan Pajić iz Ministarstva zdravstva.

Slijede pitanja novinara.

Mogu li se uvesti strože kazne?

Razmatramo podizanje kazni, ali i o dodatnim preventivnim kampanjama. Razmišljamo o tome da i u škole uvedemo da uče o prometnoj kulturu.

Koje su kazne?

Fokus odgovornosti se stavlja na roditelja. Većina tih naših kazni za električne romobile su oko 30 eura, a ako plate odmah to je 15 eura. Ali ima dosta aktivnosti - oduzimanje romobila uključivanje socijalne skrbi pa roditelji moraju dokazati da se brinu o djeci....

Vozački ispit za mlade vozače romobila?

Uveli smo za bicikle polaganje za djecu, razmatramo da osobe do 18 godina prođu nekakvo osnovno obrazovanje da dobiju znanje. Apeliramo na roditelje, ako vam je dijete dobilo romobil, prođite s njim kuda se vozi i objasnite mu osnovna pravila, objasnite mu na koji način se može kretati.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.