BROJNE sudbina u Port-au-Princeu, glavnom gadu potresom devastiranog Haitija, završavaju tragično. Pomoć je došla sa svih krajeva svijeta, ali snaći se u kaosu razrušenih kuća, uništene infrastrukture i gotovo potpunog kolapsa prometa iznimno je teško. Haićani postaju sve nervozniji, a UN se boji izbijanja nasilja.
> Tema: Potres u Haitiju - nove informacije, fotografije, reakcije
CNN donosi potresnu snimku spašavanja 11-godišnje djevojčice.
Mirovne snage UN-a koje patroliraju glavnim gradom kažu kako su stanovnici sve ljući zbog toga što pomoć nije dovoljno brzo distribuirana, a brazilska vojska upozorila je konvoje s pomoći da se pripaze mogućih pokušaja pljačkanja. "Nažalost, oni polako postaju sve ljući i nestrpljiviji. Svima nam je jasno da situacija postaje sve napetija, jer imate toliko ljudi koji još čekaju pomoć", rekao je glasnogovornik brazilskog kontingenta u UN-ovoj misiji u Haitiju.
"Trebamo hranu"
Pomoć tu, ali teško dolazi do ugroženih
Preko 20 vlada, privatnih i javnih organizacija iz Europe, Azije, obje Amerike, u Haiti je poslalo avione pune hrane, vode, šatora, deka, opreme za pročišćavanje vode, opreme, helikoptera. Stotine specijalista za spašavanje, liječnika i stručnjaka za uklanjanje tijela s ulica također su poslani.
Slaba liječnička pomoć
Vlade diljem svijeta osigurale su 400 milijuna dolara. SAD i Svjetska banka osigurali su po 100 milijuna. Problem je, pak, u katastrofalnoj infrastrukturi. Glavna luka je teško oštećena, a zračna luka jučer je zbog nedostatka mjesta i goriva osam sati morala zabraniti slijetanje vojnih i civilnih zrakoplova. Spasioce na ulicama zaustavljaju komadi ruševina, a ceste su u iznimno lošem stanju.
Liječnička pomoć na stravično je niskoj razini. U dobrom dijelu Port-au-Princea, ako imate slomljenu kost ili porezotinu na licu, uglavnom vam daju isti savjet: Odite u hotel Villa Creole. Tamo pružaju vrhunsku medicinsku uslugu na parkiralištu. Samo, to baš i nije istina. Na parkiralištu radi jedan liječnik, bez sestara, koji nema praktički nikakvu opremu.
"Nemamo ništa. Imamo malo betadina, a i to nam nestaje. I malo gaze", rekla je Melissa Padberg, jedna od vlasnica hotela.
Panamerička zdravstvena organizacija rekla je da je u potresu srušeno najmanje osam bolnica i zdravstvenih centara. Ako nisu srušeni, objekti su toliko oštećeni da ne mogu pružati medicinsku njegu. Ostale zdravstvene ustanove su "pretrpane, što ljude tjera da medicinske postupke provode gdje god stignu", navodi se.
Dodatni problem je briga za mrtve. Čak ni uz pomoć stručnjaka, svi mrtvi ne stignu se skloniti s ulica na vrijeme. Neke obitelji ne žele čekati. Jedna obitelj pokopala je svoju majku oko desetak metara dalje od ceste, umotanu u plahtu. Druga obitelj svog je rođaka pokopala s druge strane ceste, a zapalili su i vatru kako bi otjerali muhe i prikrili grozan smrad.
Iako smrad može biti iznimno neugodan, kaže Panamerička zdravstvena organizacija, nema pretjerano velike opasnosti od zaraze, jer ljudski leševi nisu ozbiljan izvor širenja zaraza. Organizacija upozorava protiv masovnog pokapanja i kremacija. Leševe treba pokopati poštujući obitelji i njihove želje", rekli su iz organizacije.