Ukrajinski napadi dronovima i projektilima na ruske rafinerije nafte, skladišne spremnike i crpne stanice naftovoda prošlog su mjeseca nanijeli ozbiljnu štetu najvažnijoj ruskoj industriji, privremeno smanjivši proizvodnju ruskih naftnih derivata za čak desetinu.
Ovaj bi mjesec mogao biti još gori za Ruse jer Ukrajina koristi sve više projektila i sve bolje projektile, a napadi su sve učestaliji. Jučer su ukrajinski dronovi preletjeli najmanje 725 kilometara kako bi pogodili Rosneftovu rafineriju nafte u Saratovu, u južnoj Rusiji, piše Forbes.
Snimke s terena prikazuju plamen koji se visoko uzdiže iznad postrojenja. "Ukrajinske sankcije rafineriji u Saratovu su bespilotne i nepovratne", našalile su se ukrajinske snage bespilotnih sustava, nova grana ukrajinske vojske specijalizirana za dronove.
Postrojenje u Saratovu godišnje preradi oko 7 milijuna tona nafte. To čini više od 2% ruskog rafinerijskog kapaciteta raspoređenog u tri desetine velikih rafinerija. Naravno, rafinerije se mogu popraviti – ali ne ako neprestano eksplodiraju.
Ukrajinske snage već su prošlog mjeseca gađale naftna postrojenja u Saratovu. U petak su dronovi pogodili crpnu stanicu nafte u Rostovu i rafineriju u Volgogradu. A 5. veljače, ukrajinski napad – navodno novim tipom krstarećeg projektila – pogodio je naftni terminal u Krasnodarskom kraju.
Neprestani tempo ukrajinskih napada otežava popravke i iscrpljuje resurse koji su ruskim tvrtkama potrebni za povećanje proizvodnje nafte i izvoza kako bi ispunile državne ciljeve. Rosneft, najveći ruski proizvođač nafte, rekao je da bi mogao odustati od planova modernizacije.
Nije da Rusi ne pokušavaju spriječiti napade. Ukrajinska analitička grupa Frontelligence Insight primijetila je "pojačane mjere kamuflaže i zaštite" na nekim ruskim bazama i skladištima goriva.
No ruska protuzračna obrana je prenapregnuta. Naftna industrija razasuta je diljem ogromnog teritorija Rusije, a kako je objasnio umirovljeni američki general Mark Hertling, "ne možete obraniti sve".