Ugašena hrvatska softverska tvrtka rasprodaje opremu. "Baš tužno umiru IT firme"

Foto: Undabot, Zoran Božičević/Linkedin

Softverska tvrtka Undabot, koja je u hrvatskoj IT zajednici imala pozitivan imidž, podijelila je početkom ove godine niz otkaza, a potom i donijela odluku o gašenju. Sada rasprodaje preostala računala i uredski namještaj.

"Baš tužno umiru IT firme"

Na rasprodaju u uredu tvrtke bio je i Zoran Božičević, direktor razvoja u tvrtki Insa Investment Software AG. 

"Bio sam na sastanku u susjedstvu Eurotowera i ne da mi vrag mira. Vidjeh na Redditu oglas da se rasprodaje oprema i namještaj i iako mi zapravo treba stolica, nisam otišao samo zbog toga, otišao sam zbog glupe ljudske želje da svjedočimo nečem drugačijem. Umiranju jedne IT firme.

Ne želim sada u rasprave zašto i kako su umrli. Tko je kriv. Uprava, kriza, AI ili samo slučaj i nesreća. Rezultat je isti. Jedan san, puno truda, mnoštvo ljudi, brojni projekti, bezbrojni čovjek/sati... sve je to postalo prošlost.

U jednoj sobi posljednji djelatnici valjda završavaju posljednje taskove. Ili šalju CV na bezbrojne adrese. U drugoj hrpica opreme na prodaju. Desetak laptopa, nešto namještaja, veliki Lego bager, lubanja Predatora... Stolica nema, jučer ih odnijela ekipa iz neke banke. Hm... možda da si uzmem nekakav woke poster za uspomenu? Bolje ne, samo ću morati ženi objašnjavati koji samo to k donio.

Ispred mene cura odmah skače na neke ormare po niskoj cijeni. Drugi dečko komentira kako su laptopi preskupi. Ja samo tiho gledam i obuzela me neka tuga pa sam brzo izašao. U hodniku se skupila hrpica ljudi. Ali nije kao na pijaci, nema guranja i buke.

IT ekipa je pristojna i samo propituje dečka na vratima zašto moraju čekati. On se brani, već ima unutra previše ljudi. Neki se okreću i odlaze, drugi ostaju ili u nadi da će ipak nešto upecati, možda neku Jabru ili stalak za laptop, a neki da podijele feeling i možda nešto podijele na TikToku ili Redditu.

I zapravo, ne razlikuje se ovo ništa od smrti drugih firmi, samo je možda sve umjerenije, nema štrajka zaposlenika za neisplaćene plaće, nema psovanja uprave i vlasnika koji su sve pokrali, nema cirkusa i uzbuđenja... samo neki blagi jad.

Otišao sam u obližnju pekaru i kupio burek da pojedem nešto za karmine preminuloga.

Baš tužno umiru IT firme", napisao je Božičević na društvenim mrežama.

Nagla odluka CLIQ-a ostavila Undabot bez dovoljno prihoda

Vlasnici Undabota bili su Marin Kobeščak, Vedran Križek te izvršni direktor Hrvoje Kapetanović i Saša Ignjatović, koji su uz Daniela Petljaka i vodili kompaniju. Kapetanović je u siječnju za Forbes Hrvatska potvrdio odluku o gašenju tvrtke, no nije bio previše raspoložen za detaljnija pojašnjenja. 

Kratko je rekao kako je do odluke došlo zbog naglog i neplaniranog smanjenja poslovanja. Prema podacima Fine, Undabot je krajem 2023. godine imao 4.84 milijuna eura prihoda, 875.319 eura dobiti i 59 zaposlenih s prosječnom plaćom od 1945 eura neto.

Iznenadni gubitak najvećeg klijenta

Iz Undabota su za Netokraciju ranije pojasnili kako ih je u nepovoljan položaj doveo gubitak najvećeg klijenta.

"Ova odluka je prvenstveno rezultat nenadane odluke našeg najvećeg klijenta CLIQ-a o potpunom prekidu suradnje, što je izravno dovelo do gubitka najvećeg dijela našeg poslovanja.

U kombinaciji s izuzetno nestabilnim i izazovnim stanjem na tržištu, kojem smo svi svjedočili posljednjih godina, postalo je jasno da u ovim uvjetima, nažalost, nije izvedivo nastaviti poslovanje Undabota", rekao je Hrvoje Kapetanović za Netokraciju.

Za glavnog klijenta razvili platformu za streaming

Većina njihovih inozemnih klijenata dolazila je iz zemalja sjeverne i zapadne Europe, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a. Na presici 2023. godine su proslavili 10 godina rada i prezentirali mobilnu i TV platformu za streaming audiovizualnog sadržaja i videoigara, koju su napravili za CLIQ Digital.

Po svemu sudeći s vremenom su se dodatno fokusirali na tog klijenta, njemačku tvrtku koja ima 177 zaposlenika i posluje u 40 država. Ona se bavi streamingom, a konkurencija su joj poznata imena poput Netflixa, Amazon Primea i Disneya. 

Među klijentima su im bili i Coca-Cola Hellenic Group, Foreo, Styria Media Group, Austrijska pošta, A1 Telekom Austria Group, Wiener Osiguranje, Njuškalo i Nova TV.

Undabot je zapošljavao je više od 70 ljudi. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.