Gotovo dvije trećine od 150 saborskih zastupnika kandidiralo se na lokalnim izborima za općinske i gradske vijećnike te vijećnike u Županijskim skupštinama i Gradskoj skupštini Zagreba, a isto je učinilo i četvero ministara i jedna zastupnica u Europskom parlamentu.
Ta je zastupnica Sunčana Glavak, čije se ime nalazi na posljednjem, 37. mjestu HDZ-ove liste za Županijsku skupštinu Međimurske županije.
Za županijske skupštine kandidirala su se i trojica ministara: turizma Tonči Glavina za skupštinu Splitsko-dalmatinske županije, ministar mora Oleg Butković za Primorsko-goranske, a ministrica zdravstva Irena Hrstić za Istarske županije. No, ministrica se kandidirala i za Gradsko vijeće Pule, a ministar pravosuđa Damir Habijan za varaždinsko Gradsko vijeće.
Od stotinjak zastupnika, koliko ih se kandidiralo za lokalnu predstavničku vlast, njih 70-ak istodobno se kandidiralo i za izvršnu, a imena 20-ak zastupnika nalaze se na po tri različite liste.
Među njima su imena HDZ-ovih Krešimira Ačkara i Zorana Gregurevića, kandidata za skupštine Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije, za gradonačelnike Velike Gorice i Krapine, te nositelja lista za gradska vijeća tih dvaju gradova.
Po tri kandidature imaju i HSS-ov Krešo Beljak, nezavisni Darijo Zurovec, HSLS-ov Dario Hrebak, SDP-ove Ivana Marković i Martina Vlašić Iljkić, IDS-ov Loris Peršurić, zastupnica Dušica Radojčić (Možemo), Mostov Miro Bulj, Damir Biloglav (DOMINO) itd.
Beljak i Zurovec nose liste za Županijsku skupštinu Zagrebačke županije, te liste za gradska vijeća Samobora i Svete Nedelje u kojima su i kandidati za gradonačelnike. Isti je obrazac primijenio i Dario Hrebak u Bjelovaru i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
Uz to što je SDP-ova kandidatkinja za županicu požeško-slavonsku, Vlašić Iljkić je i na stranačkoj listi za Županijsku skupštinu, ali i za Gradsko vijeće Požege. Marković je na SDP-ovoj listi za skupštinu Splitsko-dalmatinske županije, kandidatkinja je za gradonačelnicu Supetra i nositeljica liste za supetarsko Gradsko vijeće.
Peršurić i Radojčić su na listama IDS-a i Možemo za skupštinu Istarske županije, kandidati su za gradonačelnike Poreča i Pule i nositelji stranačkih lista u tim gradovima.
Bulj nosi Mostovu listu za Splitsko-dalmatinsku županiju, kandidat je za gradonačelnika Sinja i nosi listu u njemu, a sličan model je i kod Biloglava, samo za županiju Zadarsku i Zadar.
40-ak zastupnika ima "samo" po dvije kandidature, primjerice Marijana Puljak (Centar) za skupštinu Splitsko-dalmatinske županije i splitsko Gradsko vijeće, Božo Petrov (Most) za župana i Županijsku skupštinu Dubrovačko-neretvanske županije, Arsen Bauk (SDP) za skupštinu Splitsko-dalmatinske županije i općinsko vijeće Pučišća, Suverenist Marijan Pavliček za gradonačelnika Vukovara i vukovarsko Gradsko vijeće, HDZ-ov Ivan Radić za gradonačelnika Osijeka i osječko Gradsko vijeće, Željko Lacković (Nezavisni) za Županijsku skupštinu Koprivničko-križevačke županije i za gradsko vijeće Đurđevca itd.
Zastupnici koji su se kandidirali za samo jednu dužnost u lokalnoj predstavničkoj vlasti su u manjini, a među njima su Pero Ćosić (HDZ) i Dragana Jeckov (SDSS) kandidati za županijske skupštine Brodsko-posavske i Vukovarsko-srijemske županije, Andro Krstulović Opara (HDZ), kandidat za Gradsko vijeće Splita, SDP-ovi Boris Lalovac i Marija Lugarić, Anka Mrak Taritaš (Glas), Ivana Kekin, Urša Raukar Gamulin, Damir Bakić, Jelena Miloš, HDZ-ovi Ante Deur i Maksimilijan Šimrak, kandidati za zagrebačku Gradsku skupštinu itd.
Među onima koji imaju samo jednu kandidaturu, onu za Gradsko vijeće Pakraca je i bivša gradonačelnica toga grada, HDZ-ova Anamarija Blažević.
Još detaljnijim čitanjem kandidacijskih lista, moguće bi se našao još poneki zastupnik, kandidat za lokalnu vlast. Ono što je sasvim sigurno da među njima nisu predsjednik Sabora Gordan Jandroković i potpredsjednici akademik Željko Reiner (HDZ), Furio Radin i Ivan Penava.