Najviše švicarsko sudsko tijelo je svojom odlukom proširilo opseg već postojećeg zakona koji pod točno propisanim uvjetima dozvoljava prijevremeno i dobrovoljno okončanje života terminalnim bolesnicima.
Federalni sud je odlučio da se i teške duševne bolesti mogu smatrati terminalnim bolestima, odnosno da "neizlječiva i trajna duševna bolest pacijentu može nanijeti iste patnje kao i fizička bolest, učinivši život jednako neizdržljivim".
Sud je, međutim, isto tako odlučio da duševni bolesnik koji zatraži natrij-fenobarbital - sredstvo kojem se u Švicarskoj vrši eutanazija - na njega ima pravo jedino ako svoj zahtjev podnese u stanju uračunljivosti, a ne kao "posljedicu izlječive duševne bolesti".
Tužbeni zahtjev 53-godišnjaka koji godinama boluje od manično-depresivne psihoze, te koji je sudskim putem nastojao izboriti pravo na smrt, je tako odbijen, jer su suci odlučili da o njegovoj uračunljivosti, pa dakle i o valjanosti njegovog zahtjeva, mogu odlučivati jedino psihijatrijski stručnjaci.
Dok u Švicarskoj postoje brojne organizacije koje se zalažu za eutanaziju, još se ne zna koliko je psihijatara spremno koristiti opciju iz sudske presude, i koliko će ona biti primjenjivana u praksi.
Uz Švicarsku, eutanazija u Europi legalizirana jedino u Belgiji i Nizozemskoj, dok britanski i francuski zakoni dozvoljavaju terminalnim pacijentima da zatraže obustavljanje liječenja. U Švicarskoj je također zakonski dozvoljeno pomaganje u samoubojstvu ukoliko osoba za to nema "sebične motive".
Eutanazija duševnih bolesnika se, pak, posljednji put primjenjivala u Hitlerovoj Njemačkoj na početku drugog svjetskog rata, sve dok nije bila obustavljena na pritisak Vatikana.
D.A.