U Siriji uhićen zloglasan Asadov rođak

Foto: X

Rođak bivšeg sirijskog čelnika Bašara al-Asada uhićen je u Siriji, javlja državna novinska agencija SANA. Atef Najib pritvoren je u regiji Latakiji, uporištu obitelji Asad u koje su se sklonili neki lojalisti bivšeg režima. Asad i njegova obitelj pobjegli su u Rusiju tijekom silovitog prodora pobunjenika u prosincu prošle godine. 

Najibovo uhićenje dolazi nakon što je novoimenovani privremeni čelnik Sirije Ahmad al-Šara nedavno upozorio da će sljedeća vlada "progoniti kriminalce koji su prolili sirijsku krv te počinili masakre i zločine, bilo da se skrivaju unutar zemlje ili su pobjegli u inozemstvo".

Najiba su sankcionirali SAD i Europska unija zbog uloge u nasilnom gušenju prodemokratskih prosvjeda 2011. godine. 

Bio šef režimskog odjela za političku sigurnost u Dari

Prosvjedi protiv Asadovog režima brzo su se proširili u proljeće 2011., nakon što je grupa djece uhićena i mučena zbog ispisivanja antirežimskih grafita po zidovima u gradu Dari. Prema tadašnjim pričama mještana, djeci su vađeni nokti. Prosvjedi su bili inspirirani Arapskim proljećem koje je zahvatilo nekoliko zemalja u regiji, uključujući Egipat i Tunis.

Najib je tada bio šef režimskog odjela za političku sigurnost u Dari. Roditelji djece i istaknuti lokalni predstavnici molili su Najiba da pusti djecu. "Rečeno im je: 'Zaboravite svoju djecu. Ako želite djecu, stvarajte još djece. Ako ne znate kako, dovedite nam svoje žene i mi ćemo ih napraviti za vas'", napisala je novinarka Alia Malek u svojoj knjizi. 

Djeca su na kraju puštena, ali je vojska nakon toga pokrenula napad na Daru i prosvjedi su se brzo proširili Sirijom. Visoki dužnosnik u novoj upravi za sigurnost u Latakiji, potpukovnik Mustafa Knaifati, rekao je da Najiba smatraju "jednim od onih koji su umiješani u počinjenje zločina protiv sirijskog naroda".

Autokratsku vladavinu dinastije Asad u Siriji obilježila su desetljeća borbi, krvoprolića i represivnog političkog slamanja. Međutim, i skupine koje su ratovale protiv njega kršile su pravila ratovanja, ubijajući civile i uništavajući vitalnu infrastrukturu, navodi Amnesty International.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.