U listopadu novi sustav na granicama EU-a. "Doći će do velikih gužvi"

Ilustracija: Ivica Galovic/PIXSELL

Postupno uvođenje novog elektroničkog sustava koji će registrirati ulaske i izlaske iz Europske unije državljana trećih zemalja počet će u listopadu, a jedna od neizbježnih posljedica, barem u početku, bit će velike gužve na ulasku u Uniju, izjavio je danas u Luksemburgu hrvatski ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Nakon što su Njemačka, Francuska i Nizozemska rekle da su spremne za početak primjene novog sustava izlaz/ulaz (EES), stekli su se uvjeti za početak postupne primjene.

"Danas smo konstatirali da više nijedna država članica nema rezerve, tako da se ide prema tome da u listopadu počne primjena novog sustava koji će bitno promijeniti način ulaska u Europsku uniju i šengenski prostor", rekao je Hini ministar Božinović nakon sastanka ministara unutarnjih poslova danas u Luksemburgu. Očekuje se da će Komisija uskoro predložiti da primjena počne 12. ili 19. listopada.

Napuštanje udaranja pečata u putovnice

EES je zajednički elektronički sustav koji će bilježiti i pohranjivati informacije o datumu, vremenu i mjestu ulaska i izlaska državljana zemalja izvan EU-a koji prelaze granice EU-a, čime se definitivno napušta udaranje pečata u putovnice.

Automatski će izračunavati trajanje dopuštenog boravka tih državljana trećih zemalja i izdavati upozorenja državama članicama EU-a o isteku razdoblja dopuštenog boravka. Primjenjivat će se na osobe kojima je potrebna viza za kratkotrajni boravak i na one koji dolaze iz zemalja izvan EU-a izuzetih od obveze posjedovanja vize.

EES će pohranjivati podatke o identitetu, putnim ispravama i biometrijske podatke, koji će se čuvati tri godine za one putnike koji poštuju pravila o kratkotrajnom boravku i pet godina za one koji prekorače trajanje dopuštenog boravka.

"Gužve će biti veće i nisam siguran da će ih biti moguće izbjeći"

To znači da će kod prvog ulaska svi morati dati otiske četiri prsta desne ruke i fotografirati se. To će barem u početku znatno produljiti čekanje na vanjskim granicama Europske unije. Komisija će barem dva mjeseca prije početka primjene pokrenuti kampanju informiranja javnosti u državama koje nisu članice EU-a o tome što će njihove građane čekati na ulasku u EU na svim graničnim prijelazima.

"Gužve će biti veće i nisam siguran da će ih biti moguće izbjeći", rekao je Božinović. Postupna primjena može trajati najviše šest mjeseci, nakon toga novi sustav će se morati primjenjivati na svim graničnim prijelazima i za sve putnike koji nisu građani Europske unije.

Mogućnost privremenog prekida korištenja EES-a

U početku je predviđena mogućnost privremenog prekida korištenja EES-a u slučaju tehničkih problema ili velikih gužvi na granicama.

Privremeni prekid znači da se obustavlja elektronska registracija putnika i prelazi na klasični način kontrole. S druge strane, dodaje hrvatski ministar, uvođenje novog sustava bit će ključni korak za ukidanje kontrola između država članica koje su posljednjih godina uvedene. 

"Svrha je da Europa ima potpuni uvid u to tko dolazi u Europsku uniju. To je bitno zbog sigurnosti svih država članica, ali je i važan korak u povratku na šengenska pravila koja su vrijedila prije nego što su se počele uvoditi unutarnje kontrole na granicama između država članica i ovo je možda prvi konkretan korak koji vodi ka vraćanju Schengena bez unutarnjih kontrola", rekao je Božinović.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.