Američko ministarstvo pravosuđa objavilo je da je kineski haker kojeg sponzorira država uhićen prošlog tjedna u Italiji, na zahtjev Washingtona, no uhićeni muškarac tvrdi da je žrtva zamjene identiteta.
Xu Zewei (33) uhićen je 3. srpnja u Milanu, a američki tužitelji istog su dana otpečatili optužnicu s devet točaka, podignutu na saveznom sudu u južnom Teksasu. U njoj se Xu i još jedan suoptuženik terete za računalne provale između veljače 2020. i lipnja 2021. Xu će, prema Ministarstvu pravosuđa SAD-a, proći kroz postupak izručenja.
SAD tvrdi da je kinesko ministarstvo državne sigurnosti usmjeravalo krađu podataka vezanih uz istraživanje cjepiva protiv covida-19 te iskoristilo ranjivosti u Microsoftovom softveru za e-poštu.
Kineska vlada i ranije je odbacivala optužbe o kibernetičkom špijuniranju. Glasnogovornik kineskog veleposlanstva u Washingtonu Liu Pengyu izjavio je: "Kina se protivi svim oblicima kibernetičkog kriminala. Nemamo potrebu ni namjeru nabavljati cjepiva putem tzv. krađe".
Xuov odvjetnik poručio je da njegov klijent nije ta osoba koju SAD traži. Tvrdi da je prezime Xu vrlo često u Kini te da mu je mobitel ukraden 2020. godine.
Xu, inače IT menadžer u jednoj tvrtki u Šangaju, jučer se pojavio pred žalbenim sudom u Milanu, koji će odlučivati o njegovu izručenju SAD-u. Uhićen je prošlog tjedna po dolasku na aerodrom Malpensa, kamo je stigao sa suprugom na odmor u Italiju.
Amerikanci tvrde da je bio dio tima koji je 2020. pokušao hakirati istraživanje cjepiva na Teksaškom sveučilištu, a 2021. je, kažu, djelovao kao član Hafniuma, grupe za kibernetičku špijunažu koja se povezuje s kineskom vladom.
Hafnium je, prema tvrdnjama DOJ-a, iskoristio tzv. zero-day ranjivosti u američkim sustavima kako bi ukrao dodatna istraživanja. Meta su mu bile više od 60.000 američkih subjekata.
Optužbe na temelju kojih je izdan nalog za uhićenje uključuju: prijevaru putem telekomunikacija, tešku krađu identiteta, zavjeru za počinjenje prijevare i neovlašten pristup zaštićenim računalima.