U dubrovačku vodno-komunalnu infrastrukturu uloženo 116.96 milijuna eura

Foto: Grgo Jelavic/Pixsell

Sanacija povijesnog kanala mješovite odvodnje ispod Straduna, starog preko 500 godina, predstavljena je danas kao najteža i najzahtjevnija etapa razvoja dubrovačke vodno-komunalne infrastrukture, u koju se ulaže gotovo 117 milijuna eura.

Radovi su započeli krajem 2022. i, unatoč brojnim poteškoćama, završeni su ovoga proljeća, istaknuto je na okruglom stolu u organizaciji Vodovoda Dubrovnik. Obuhvatili su čišćenje i sanaciju istočnog i zapadnog kraka glavnog kanala ispod Straduna, zapadni kraj glavnog kanala u Ulici Prijeko i glavnog kanala u Ulici Celestina Medovića u dužini od 470 metara te 25 priključnih kanala, kao i sanaciju 80 metara kanala izvan zidina te 200 metara cjevovoda u Ulici Prijeko.

Riječ je o tenderu pod nazivom Rekonstrukcija sustava vodoopskrbe i sanacija sustava odvodnje - Stari Grad. Izvođač radova bila je tvrtka Anafora iz Splita, a vrijednost je 1,16 milijuna eura.

"Sredstvo čišćenja bili su motika i kramp"

"Radnici su ručno odstranjivali sante masnoća, a sredstvo čišćenja bili su motika i kramp. Svaki ulazak u kanale bio je po život opasan zbog ogromne količine metana i amonijaka, a svi radnici morali su biti cijepljeni protiv tifusa i drugih bolesti", ispričao je Tonči Janković iz te tvrtke.

Predsjednik Uprave Vodovoda Dubrovnik Lukša Matušić podsjetio je da su radovi na obnovi sustava odvodnje započeli još 2004. godine, a projekt Aglomeracije Dubrovnik kruna je tih radova zbog kojih će Dubrovnik imati jedan od najmodernijih sustava vodoopskrbe i odvodnje.

"Povijesni kanal ispod Straduna kulturno je dobro grada Dubrovnika. Star je preko 500 godina, a sanacija ipak nije bila invazivna za stare kanale. Napravljen je minimalni pad kojim će voda sama otjecati do crpne stanice. Predstoji nam završetak radova sekundarnih kanala, to je ogroman posao, ali najvažnije je napravljeno", istaknuo je Matušić.

Projekt vrijedi miljune

Završetkom radova zadovoljan je i gradonačelnik Mato Franković (HDZ). "Dugo se govorilo o čišćenju i sanaciji povijesnog kanala odvodnje, a sada, napokon u svom mandatu, mogu reći da smo i to doživjeli", poručio je gradonačelnik Franković.

Na okruglom je stolu sudjelovao i pročelnik konzervatorskog odjela u Dubrovniku Bruno Diklić koji je naglasio da dubrovačka kanalizacija nije otvarana, ni čišćena, stoljećima. Zato, kako je istaknuo, taj poduhvat nije imao alternativu, a pri tome je bio minimalno invazivan prema povijesnoj građevini.

Dubrovačka kanalizacija se spominje još 1399. u odredbi o oborinskim vodama, a sredinom 15. stoljeća dobila je sadašnji opseg u starom dijelu grada. Projekt Razvoj vodno-komunalne infrastrukture Dubrovnik vrijedan je 116,96 milijuna eura, a 60,73 milijuna eura čine bespovratna sredstva EU-a.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.