Tog dana Split je ustao protiv JNA. Ubijen je mladi Makedonac

Screenshot: YouTubeg

Na današnji dan pred zgradom Banovine u Splitu, tada sjedištem zapovjedništva Vojnopomorske oblasti Jugoslavenske ratne mornarice, održan je prosvjed splitskih radnika koji je prerastao u tragičan događaj. U incidentu koji je uslijedio smrtno je stradao ročnik JNA Saško Gešovski, dok je njegov kolega Toni Najev ranjen. Među prosvjednicima nije bilo žrtava.

Obojica vojnika bili su podrijetlom iz Makedonije. Prosvjed je organizirao ogranak Hrvatske udruge sindikata iz splitskog brodogradilišta, a neposredni povod bila je situacija u Kijevu, mjestu s hrvatskim stanovništvom koje je tada bilo u blokadi srpskih pobunjenika.

U tom trenutku politička i vojna situacija bila je izrazito napeta. Jugoslavenska narodna armija još je bila prisutna u hrvatskim gradovima, a njezin časnički kadar činili su pripadnici različitih naroda. Većina vojnika bili su ročnici iz svih dijelova tadašnje Jugoslavije, često zbunjeni i bez borbenih ambicija.

Prema kasnijim svjedočenjima, do eskalacije je došlo kada su pred Banovinu izvedena dva vojna transportera. Ovaj potez izazvao je dodatni bijes prosvjednika. U jednom trenutku prosvjednici su pokušali doći do vojnika na transporteru, a tada je jedan oficir zapucao u zrak. Iz mase je stigao odgovor vatrom, a metci iz pištolja i automatskog oružja pogodili su Gešovskog, pri čemu je jedan od hitaca bio smrtonosan.

Svjedok: To je mogao biti masakr

Sudionici događaja, uključujući i ranjenog Tonija Najeva, kasnije su opisivali kako su prethodni prosvjedi prolazili mirno, ali je tog dana sve izmaknulo kontroli. Svjedoci tvrde da je bilo pripadnika JNA koji su zazivali uporabu sile, no većina se bojala da bi ozbiljniji sukob doveo do krvoprolića.

"Ispočetka je unutra stanje bilo čak i pomalo opušteno, neki su vojnici igrali i šah. Dotad smo imali dva-tri protestna okupljanja pred Banovinom, sve bi se završilo s nekoliko razbijenih stakala. Mislili smo da će i taj put biti tako, ali stvari su se počele otimati kontroli.

Svakako najgluplja je bila Bearina odluka da postavi dva transportera ispred zgrade, to je ljude još više iznerviralo", ispričao je za Index prije nekoliko godina jedan od aktera koji je toga dana nosio uniformu jugoslavenske vojske.

"Gledajte, kod nas je bilo svega. Imali smo jednog, čini mi se da je po činu bio poručnik bojnog broda. On je s broda stalno tražio komandu da puca. Imali smo još radikala kojima je bilo do rata, ali većini se nije pucalo jer da smo počeli, to bi bio masakr.

Mogli smo se utvrditi i razarati danima, mogli smo tražiti pomoć s mora i avijaciju iz Mostara i Bihaća, ali nismo. S druge strane, bili smo pod vatrom. Imali smo snimku na kojoj se jasno vidi jedan pripadnik MUP-a kako puca iz automata.

I on je pogodio Gešovskog, ali fatalan je bio metak iz pištolja. Odmah smo znali tko je pucao čak i od koga je kupio pištolj. Nema govora da je Gešovskog ubio netko iz zgrade", rekao nam je tada sugovornik.

Ova epizoda ostala je zapamćena kao jedan od prvih ozbiljnih oružanih incidenata u Splitu uoči izbijanja otvorenih sukoba na prostoru Hrvatske. I danas se vodi rasprava o odgovornosti i motivima.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.