Stotine koala se iz helikoptera ubija mecima u sklopu kontrole populacije u Australiji, izvještava The Independent. Veliki požar progutao je tisuće hektara nacionalnog parka Budj Bim, a koale su opečene, žedne i gladne te ih sada eutanaziraju. Ipak, metoda izaziva kritike.
Snajperisti iz helikoptera ubijaju koale jer australske vlasti pokušavaju smanjiti njihov broj nakon što im je požar opustošio stanište. Aktivisti za prava životinja bijesni su zbog ovog poteza, tvrdeći da je dosad ubijeno više od 700 koala i strahuju da će ih u idućim danima biti još više.
Snajperisti iz australskog Ministarstva za energiju, okoliš i klimatsku akciju (DEECA) nadziru područje svjetske baštine Budj Bim na jugozapadu Victorije, nakon što je prošlog mjeseca munja izazvala razorni požar.
Ubijanje koala provodi se zbog straha da bi populacija mogla umrijeti od gladi nakon što je izgubljeno 2000 hektara nacionalnog parka. No, Jess Robertson, predsjednica udruge Koala Alliance, kaže da su lokalne zajednice zgrožene metodama eutanazije. "Nikako ne mogu znati je li koala u lošem stanju dok je promatraju iz helikoptera", poručila je.
Glasnogovornik udruge Koala Alliance podijelio je na Facebooku fotografije helikoptera koji kruži iznad opustošene šume. "Ove su koale došle s plantaže plavog eukaliptusa koja je nedavno iskrčena u blizini nacionalnog parka. DEECA još uvijek tamo puca. Broj uginulih raste.
Ako su u koale pucali dok su one bile na drveću, to znači da su mnogi mladunci ostali prepušteni patnji i smrti. To je odvratno. To je okrutno. Upravo zato DEECA nikad nije htjela da javnost sazna što se događa", stoji u objavi.
Premijerka Victorije Jacinta Allan brani odluku i kaže da su koale bile teško ozlijeđene i jako su patile. "Dobila sam informaciju da je ministarstvo provelo opsežne procjene u kontekstu požara koji je pogodio ovu lokalnu zajednicu. Nakon analize situacije, ovaj pristup je ocijenjen kao najbolji, s obzirom na to da su koale bile u velikoj patnji", izjavila je.
"To su informacije koje sam dobila, a te procjene donose stručnjaci za divlje životinje", dodala je Allan. No, istraživači koji proučavaju koale tvrde da je ovaj potez samo još jedan primjer dugogodišnjeg lošeg upravljanja tom vrstom i njezinim staništem. Rolf Schlagloth sa Sveučilišta Central Queensland dao je izjavu za Vox.
"Požare ne možemo u potpunosti spriječiti, ali zdrave šume mogu pomoći u smanjenju rizika i jačine požara. Staništa koala moraju biti prostrana i međusobno povezana, a kod upravljanja plantažama plavog eukaliptusa treba uzeti u obzir koale jer ta su im stabla vrlo privlačna", rekao je. Dodao je da eutanazija treba biti tek krajnja mjera, ako su životinje teško ozlijeđene.