Foto: Index
IAKO je Ustavni sud još 2007. godine proglasio neustavnom i nezakonitom praksu komunalnih tvrtki na samovoljno isključenje vode i drugih usluga, stotine građana i dan danas ostaju bez jedne od najosnovnijih životnih potreba - pitke vode.
Kako je za
Narodni list ispričao Odisej Arambašića iz Gračaca, njegovoj trudnoj supruzi komunalno poduzeće je isključilo vodu dok njega nije bilo kod kuće i to na način da je vodovodna cijev presječena bagerom, plombirana i kasnije zatrpana.
Cijev presjekli bagerom
"Prošlog mjeseca boravio sam u Velikoj Britaniji dok je trudna supruga ostala kod kuće sama i 8. svibnja stigli su blizu naše kuće neki ljudi s malim bagerom i presjekli cijev, plombirali i rupu zatrpali bagerom. Supruga je šest dana bila bez vode, a trudna je, teško se kreće i uz to ne govori hrvatski jezik, pa nije mogla niti pomoć tražiti sve dok nisam stigao s puta. Od susjeda sam saznao da je to napravio gračački Vodovod, iz kojeg su se kasnije pravdali policiji da su imali radni nalog i da im je to posao", ispričao je Odisej.
Arambašić je pokušao u Vodovodu saznati što se događa i zamoliti ih da poprave uništenu cijev, no kako kaže, direktor komunalne tvrtke nije mu bio od pomoći.
"U Vodovodu su se u početku pravili da nemaju ništa s tim, da ne znaju što se dogodilo, no kasnije su u razgovoru priznali da su presjekli cijev i kazali kako su to napravili zato što nisam plaćao vodu. No, Ustav Republike Hrvatske kaže da se građanima ne smiju uskratiti osnovne životne potrebe. Nisu postupili niti prema odredbama Zakona o zaštiti potrošača, prema kojem su dužni poslati dvije opomene prije isključenja, a nisam dobio niti bilo kakvu odluku, neki pismeni zaključak ili rješenje o isključenju, dakle potpuno protuzakonito su nam isključili vodu", objašnjava Arambašić.
Spor s vodovodom
Arambašić tvrdi kako je na sudu u Gospiću pokrenuo pravni spor protiv komunalne tvrtke Vodovod i odvodnja iz Gračaca, jer mu obračunavaju previsoku potrošnju i jer mu ne pružaju usluge koje naplaćuju.
Nakon svega Arambašić je otišao u policiju i prijavio direktora i djelatnike Vodovoda za iskopavanje i uništavanje vodovodne infrastrukture, te prekid dotoka pitke vode bespomoćnoj i ugroženoj osobi.
U potvrdi Policijske postaje Gračac navodi se kako su policajci postupili po pismenoj prijavi te kriminalističkim istraživanjem i očevidom utvrdili kako su "djelatnici poduzeća Gračac Vodovod i odvodnja d.o.o., temeljem pismenog radnog naloga broj 85 i zbog neplaćanja isporučenih računa o potrošnji vode te onemogućavanju postavljanja vodomjera od strane Odiseja Arambašića, presjekli i plombirali vodovodnu cijev i na taj način uskratili opskrbu pitkom vodom obitelji Arambašić".
U nastavku policija navodi kako će u dogovoru s Državnim odvjetništvom, na daljnje postupanje ODO Gospić biti dostavljeno posebno izvješće.
Arambašić je cijeli slučaj prijavio i EU povjereniku za ljudska prava.
"Mi i dalje nemamo vode, a skoro će dva mjeseca! Moja supruga je u sedmom mjesecu trudnoće i mi smo u stanju paćenja i trpljenja", kaže Arambašić.
Odluka Ustavnog suda
Samovoljno isključenje javnih usluga Ustavni je sud još 2007. godine proglasio neustavnim i nezakonitim, na primjeru slučaja u Opatiji. Naime, predstavnici stanara u Opatiji zatražili su ocjenu ustavnosti tzv. Odluke o plaćanju komunalnih usluga lokalnog Komunalca. Prema tom internom dokumentu komunalna tvrtka donijela je samostalnu odluku kako će korisnicima koji kasne s plaćanjem - isključiti vodu skidanjem vodomjera.
Ustavni sud je zaključio kako komunalno poduzeće nema zakonskih ovlasti za samostalno odlučivanje o isključenju vode, te kako naplatu dugovanja može utjerivati isključivo u parničnom i ovršnom postupku.