Foto: Hina
TISUĆE španjolskih studenata i učenika napustile su učionice u četvrtak pa su s uličnog prosvjeda zatražili od vlade ukidanje mjera štednje i postojećeg zakona o obrazovanju donesenog 2012. godine.
To je treći opći štrajk u obrazovanju od početka školske godine no vlada desnog centra tvrdi da je nepotreban u trenutku kada vodi pregovore oko postizanja nacionalnog pakta o obrazovanju.
Kažu kako su paralizirali akademske aktivnosti
"Ovaj štrajk nije opravdan jer danas u Španjolskoj ima više docenata nego 2008. kada je počela kriza", rekao je.
Narodna stranka je 2012. godine, kada je u parlamentu imala natpolovičnu većinu, donijela Zakon za kvalitetnije obrazovanje (LOMCE) ističući nužnost reforme obrazovanja jer je Španjolska u europskom vrhu po preranom napuštanju školovanja.
Prosvjednici žele rušenje zakona o obrazovanju
Španjolska vlada se tijekom krize bila zadužila kod inozemnih ulagača kako bi spasila posrnule banke, a uvela je i mjere štednje u javne službe.
Zemlja se polako oporavlja od krize, a Narodna stranka je u studenom dobila novi četverogodišnji mandat, no ovaj put ima manjinsku vladu. Tri najveće oporbene stranke, lijevi centar PSOE, protivnik mjera štednje Podemos i stranka centra Građani, traže novi zakon o obrazovanju. Najnoviji štrajk izbio je dok se u parlamentu vode razgovori, no prema mišljenju prosvjednika, presporo. Prosvjednici ne žele izmjene postojećeg zakona već njegovo rušenje.
Ministar tvrdi kako će stipendije dosegnuti povijesni rekord
Ministar Mendez tvrdi da će u proračunu za 2017. godine, na kojem se još uvijek radi, stipendije dosegnuti "povijesni rekord" i da će se otvoriti nova radna mjesta u javnom obrazovanju. Oko 20 posto profesora radi kao vanjski suradnici, a Mendez tvrdi kako će taj broj pasti na 8 posto.
Dodaje i kako je najnoviji štrajk sazvan prije tri mjeseca, a da je prošli mjesec parlamentarna radna skupina počela raditi na socijalnom i političkom paktu kako bi se reformiralo obrazovanje.
"Dokument kojeg će izraditi skupina pomoći će vladi u donošenju novog zakona", rekao je.
Prosvjednici pak tvrde da ta radna skupina nije jamstvo za micanje zakona i ukidanja mjera štednje.
"Neka nas prestanu ušutkavati ovim lažnim govorima", poručila je Platforma koja je organizirala štrajk. U centru Madrida je prosvjedovalo 10.000 osoba, kažu u studentskom sindikatu, dok policija govori o 1.000 okupljenih.
"Više profesora, manje zastupnika" te "I sinovi radnika na fakultet", bilo je istaknuto na transparentima.