Svjetske vlade: Google je sigurnosna prijetnja

DUŽNOSNICI s najviših razina vlasti Indije, Nizozemske, Južne Koreje i Tajlanda izrazili su zabrinutost zbog dostupnosti satelitskih fotografija vojne i državne infrastrukture na webu Google Earth, jednom u nizu Googleovih servisa.

Internet gigant koji je započeo svoj streloviti uspon pomoću Internet tražilice Google.com tako je još jednom završio na naslovnicama medija.

Podsjetimo, servis Google Earth započeo je radom u lipnju 2005., a radoznali surferi odmah su uočili da, ovisno o dijelu Zemlje, Google Earth bilo kome s pristupom Internetu može na satelitskim fotografijama prikazati cijeli niz vojnih postrojenja širom svijeta. Neke od tih slika nisu visoke rezolucije, ali neke u detalje prikazuju ono što je u većini zemalja označeno kao vojna tajna.

Index.hr je u srpnju objavio fotografije "skinute" s Google Earth-a koje prikazuju vojni dio aerodroma Pleso, pri čemu se s lakoćom mogu vidjeti rasporedi kaponira (kaponiri su svojevrsne garaže za avione izrađene od betona, te zamaskirane kako se ne bi vidjeli avioni), rasporedi stajanki, prilazne staze, rulnice, poletno sletna staza kao i sami avioni i helikopteri koji se nalaze unutar kaponira.

Ovih su dana vlasti Indije, Nizozemske, Južne Koreje i Tajlanda izrazile zabrinutost zbog opće dostupnosti detaljnih satelitskih snimaka vojnih postrojenja u svojim zemljama, kakvu pruža Google Maps. Teroristi bi, smatraju u tim zemljama, mogli iskoristiti te fotografije za planiranje napada.

Indijski predsjednik A.P.J. Abdul Kalam je na sastanku najviših policijskih dužnosnika održanom u južnoindijskom gradu Hiderabadu iznio pomalo neobičnu tvrdnju. Naime, Kalam je implicirao da je Google posebno odabrao "pojedine zemlje u razvoju, koje su ionako pod prijetnjom terorističkih napada, te na webu objavio visoko kvalitetne satelitske snimke tih zemalja".

Kako javlja CNN, slične izraze zabrinutosti iznijele su vlade Južne Koreje, Tajlanda, kao i zakonodavci iz Nizozemske.

Dio južnokorejskih novina objavio je kako Google Earth pruža satelitske fotografije predsjedničke Plave kuće, te vojnih instalacija širom zemlje, koja je formalno još uvijek u ratu sa Sjevernom Korejom. Glavni sjevernokorejski nuklearni pogon, smješten u blizini Yongbyona, također se može vidjeti na Google Earth-u.

Isti servis pruža satelitske fotografije zgrade indijskog parlamenta, predsjedničke rezidencije te okolnih zgrada vlade, kao i nekih vojnih instalacija.

Indijski predsjednik, inače znanstvenik koji je ranije vodio indijski nuklearni program, pozvao je na donošenje zakonskih mjera koje bi spriječile prikazivanje i distribuciju takvih materijala.

Debbie Frost, glasnogovornica Mountain View-a (kalifornijske podružnice Googlea), ustvrdila je da Google Earth koristi informacije iz javnih izvora, te da su prikazane fotografije stare nekoliko godina.

"Google vrlo ozbiljno shvaća pritužbe nekih vlada na servise Google Earth i Google Maps. Google je spreman na razgovor s indijskim vlastima o bilo čemu što bi ih moglo brinuti." - kazala je Frost.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.