SJEĆA li se itko prodaje "svetog trojstva" Dinama - Luke Modrića, Vedrana Ćorluke i Eduarda da Silve i hajke pokrenute na hrvatske nogometne klubove nakon tih transfera u klubove engleske Premier lige? Ili izjave tadašnjeg premijera od 28. travnja 2008. godine?
"Apsolutno je neprihvatljivo da veliki transferi nogometaša ostanu bez poreza jer, kao i kod drugih stvari, porez se mora platiti", kazao je tadašnji premijer Ivo Sanader, koji je ranije toga dana na predstavljanju knjige tadašnjeg ministra obrazovanja i sporta Dragana Primorca u Westinu kazao kako "vjerojatno" postoje razlozi da se zakoni promijene kako bi se omogućilo ubiranje poreza na ovako basnoslovnim svotama.
A svote su, nagađalo se tada s obzirom da su iznosi zaštićeni kao poslovna tajna, da je Modrić prodan za oko 21 milijuna eura, Eduardo 12, a Ćorluka 13 milijuna eura. Sanader je najavio i da će "ministri Šuker i Primorac istražiti detalje trenutnih zakona i o tome obavijestit javnost. Ako bude trebalo mijenjati zakonodavstvo, mijenjat ćemo ga. Nogometaši su pred Ustavom isti kao ostali građani!".
Na kraju tjedna u kojem je postalo sigurno da će se državna riznica opet puniti iz džepova najšireg sloja malobrojnih zaposlenih te umirovljenika, porazgovarali smo s ministrom financija o toj Sanaderovoj izjavi. Kako smo doznali, od tada pa do danas kada je "krizni harač" na primanja građana na ocjeni ustavnosti, u zakonima nije promijenjeno ništa da bi se omogućilo to "nemoguće oporezivanje".
Započeli smo pitanjem koliko je Hrvatska profitirala od konkretnog transfera Luke Modrića u Tottenham koji je bio težak oko 21 milijun eura.
"Zašto insinuirate? Novci koje je Dinamo dobio za Modrića su na žiro računu i kad Dinamo bude kupovao nove igrače ili plaćao nešto drugo, platit će porez sukladno zakonima", kazao je Ivan Šuker. Klub dakle, plaća porez samo kad troši, a ne i kad zarađuje, za razliku od hrvatskih građana. Šuker pojašnjava:
Sve je ostalo isto
"U hrvatskom Zakonu o porezu na dohodak točno piše da ako se neki nogometaš dobije u Hrvatskoj, sukladno Zakonu o porezu na dohodak porez se plaća u Hrvatskoj. Ako se isplaćuju vani onda podliježe zakonu o porezu u zemlji u kojoj je potpisao ugovor. Klubovi koji dobiju novac od odštete drže ih na računu i kada plaćaju bilo gdje s tog računa, onda sukladno Zakonu o porezu na dohodak i Zakonu o porezu na dobit, ovisno o transakciji, oni plaćaju porez. Ako je usluga onda je PDV, a ako je plaćeno fizičkoj osobi onda je porez na dohodak".
Dakle, ništa se nije promijenilo, zaključili smo.
"To je ono što vi želite reći, a ja vam kažem da je na novce koje je Luka od Tottenhama dobio u transferu porez plaćen u Engleskoj. Dimitrij Papadopoulos će na novce koje dobije od transfera u Dinamo porez platiti u Hrvatskoj, prema porezu na (nogometaševu, op.a.) dobit", kaže Šuker. Nakon pitanja što ako Dinamo izrodi još jednu skupu zvijezdu poput Modrića zamolio nas je da ne postaljamo hipotetička pitanja, jer su državne financije previše ozbiljna tema.
"Vrlo je malo situacija u svijetu da su klubovi institucije koje su obveznici plaćanja poreza na dobit"
"Prostora za senzaciju nema. To nije nimalo problematična situacija, jer ti transferi neće ostati bez poreza. Zakonom o porezu na dohodak je sve riješeno. Ja sam legalist, radim po zakonu koji su na snazi u Hrvatskoj i usklađeni su sa zakonodavstvom Europske unije. Vrlo je malo situacija u svijetu da su klubovi institucije koje su obveznici plaćanja poreza na dobit. Ja sam sportaš, ja to znam", kaže nam Šuker.
Dakle, ima tih "malo situacija" u svijetu u kojima se dobit, koja se u slučaju Dinama brojila u milijunima eura, ipak oporezuje. Vlada nam je, podsjetimo, objašnjavajući nužnost uzimanja od naših primanja kazala da neće biti "svetih krava" pa ni u slučaju obaranja zakona o zabrani pušenja, kolokvijalno nazvanog - "Milinović, jedan konobar i četrdeset mrtvaca".
Ako su očijukali sa kršenjem Ustava kako bi namirili budžet iz džepova građana, kako to da se nisu niti potrudili uzeti dio dobiti klubova po uzoru na te malobrojne zemlje?