Švedska će pozvati izraelskog veleposlanika na razgovor kako bi izrazila negodovanje zbog odbijanja Izraela da dopusti slobodni ulazak pomoći u Gazu, rekao je premijer Ulf Kristersson švedskoj agenciji TT.
"Ne podržavamo ovo što čini izraelska vlada koja odbija pristup Gazi. Apsolutno ne", rekao je Kristersson. "Bili smo jasni po tom pitanju, kako na nacionalnoj razini tako i s brojnim europskim zemljama. Pritisak, nema sumnje, sada raste i to zbog dobrog razloga", dodao je premijer.
Izrael je od prošlog tjedna, suočen s rastućim međunarodnim pritiskom da ukine dvomjesečnu blokadu koja je izazvala nestašicu hrane i lijekova, počeo pomalo puštati dostavu humanitarne pomoći.
Švedski premijer također zagovara reviziju sporazuma o pridruženju između EU-a i Izraela, a Europska komisija će započeti taj postupak kako bi utvrdila poštuje li Izrael ljudska prava i demokratska načela sukladno članku 2 tog sporazuma.
To zahtijeva konsenzus, a Kristersson priznaje da njega još nema, ali da brojne zemlje rade na tome. On smatra da postupci aktualne izraelske vlade zahtijevaju nametanje strožih zahtjeva.
Francuska diplomacija tvrdi da 17 članica EU-a zagovara reviziju sporazuma s Izraelom. Njemačka, s druge strane, brani korisnost tog sporazuma.
U ožujku je Izrael blokirao bilo kakvu isporuku pomoći Pojasu Gaze nakon što je propao dogovor o privremenom prekidu vatre s palestinskom islamističkom skupinom Hamas. Izraelska vlada optužuje Hamas za krađu pomoći na čemu, kako tvrdi, navodno zarađuje novce za financiranje svojih boraca i oružja, no skupina, koju su SAD i EU klasificirali kao terorističku organizaciju, takve optužbe poriče.
UN tvrdi da Izrael nije pružio nikakve dokaze za to, a Izrael tvrdi da će novi mehanizam distribucije pomoći putem Humanitarne zaklade za Gazu (GHF) spriječiti Hamas da se okoristi od isporuka s humanitarnom pomoći.