Je li sloboda kretanja u Europi ugrožena? Još jedna zemlja uvodi granične kontrole

Foto: EPA

Granične kontrole postaju trend u Europskoj uniji: Poljska je dvanaesta europska zemlja koja je pribjegla ovoj mjeri. Schengenski prostor ima za cilj postići suprotno. Može li EU još uvijek spasiti slobodu putovanja?

Poljska je sada dvanaesta od 29 zemalja Schengenskog prostora koja je uvela granične kontrole, piše Deutsche Welle. To je izričito i reakcija na pojačane kontrole Njemačke koje su na njemačko-poljskoj granici na snazi već nekoliko dana.

Oprez pri uvođenju kontrola

Nije ni čudo, kaže zastupnik Europske pučke stranke (EPP) Pascal Arimont. Ideja da granične kontrole nisu tako loše i da su provjerena mjera, prema njegovim riječima, očita je. "Ali upravo zbog toga s takvim kontrolama treba postupati vrlo oprezno; uvijek ih treba promatrati u europskom kontekstu", kaže Arimont, zastupnik iz Belgije. On poziva Europsku komisiju da provede pravnu reviziju kako bi utvrdila jesu li mjere u skladu s člankom 25. Schengenskog zakona.

Zakonske odredbe o privremenim kontrolama

Činjenica je: Članak 25. Schengenskog zakona državama omogućuje privremeno ponovno uvođenje kontrola na unutarnjim granicama – na deset dana, ad hoc i potpuno samostalno, ako postoji neposredna prijetnja, primjerice sumnja na teroristički napad.

Nakon toga, privremene kontrole u trajanju od šest mjeseci, pa čak – u iznimnim slučajevima – do dvije godine, moguće su ako postoji prijetnja javnom redu ili unutarnjoj sigurnosti, navodi se u zakonu. To bi, na primjer, mogao biti velik priljev migranata.

Stav Europske komisije

Europska komisija neprestano podsjeća na uvjete: kontrole moraju biti vremenski i teritorijalno ograničene te se smiju koristiti samo kao krajnja mjera. I susjedne zemlje i Komisija moraju biti obaviještene, prema riječima glasnogovornika Komisije Markusa Lammerta. On dodaje da su u bliskom kontaktu sa svim pogođenim stranama.

Ipak, stalno se ponavlja jedno: Europska komisija spremna je zatvoriti oči kada kontrole traju sve duže. Na primjer, kontrole na bavarskoj granici s Austrijom na snazi su od jeseni 2015. godine. Danska je službeno ponovno uvela kontrole na svojoj granici s Njemačkom prije osam godina.

Komisija ne može zabraniti prijavljene granične kontrole. Može samo dati mišljenje o njihovoj opravdanosti i proporcionalnosti.

Pitanje opravdanosti kontrola

Ostaje neodgovoreno pitanje koliko su trenutno opravdane i proporcionalne granične kontrole diljem Europe. Uz Poljsku i Njemačku, trenutačno granične kontrole provode i Francuska, Nizozemska, Austrija, Italija, Slovenija, Danska, Švedska, Norveška, Španjolska i Slovačka. Belgija – kao 13. zemlja – planira započeti taj proces ovog ljeta.

Budućnost Schengenskog prostora

U svakom slučaju, riječ je o zabrinjavajućem trendu, kaže europski povjerenik za unutarnje poslove Magnus Brunner, pozivajući se na postignuća Schengena: "Ovo se mora zaustaviti, naravno. I moramo obaviti svoj posao kao Europska komisija." On apelira da se Pakt o azilu i migracijama provede što je brže moguće. "I naravno, pozivamo države članice da to učine brže", kaže on.

Mnogi u Bruxellesu se nadaju da bi Schengenske odredbe - dakle sloboda putovanja u Europi - mogle biti spašene ako Pakt o azilu i migracijama u potpunosti stupi na snagu do ljeta 2026. godine. Ključ za to, prije svega, leži u boljoj zaštiti vanjskih granica Europe.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.