Neki kirurški zahvati za suzbijanje najtežih boli ne financiraju se iz obveznog zdravstvenog osiguranja, pa pacijenti često ostaju bez adekvatne terapije, upozoravaju u Centru za bol Kliničkog bolničkog centra (KBC) Zagreb.
U krajnjim slučajevima neurokirurzi kirurškim zahvatima presijecaju živčane putove za prijenos osjeta boli i tako pomažu pacijentima, a u novije vrijeme ugrađuju morfijske pumpice i elektrode u moždinu kralježnice.
Takva terapija puno stoji, a ne financira se iz obveznog zdravstvenog osiguranja, pa pacijenti ostaju bez nje osim ako je sami ne plate, ističe neurokirurg KBC-a Zagreb Darko Chudy.
Primjerice, morfijske pumpice koje se ugrađuju u moždinu kralježnice stoje od 3.000 do 5.000 eura, a elektrode koje se ugrađuju u moždinu ili mozak te imobiliziraju živčane stanice koje prenose osjet od 7.000 do 12.000 eura.
Po procjenama Chudya, 10 posto bolesnika s malignim bolestima u Hrvatskoj bili bi kandidati za ugradnju pumpice, a za ugradnju elektroda oko 10 pacijenata godišnje.
U zapadnoeuropskim zemljama, te u Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj Bugarskoj i Turskoj takve operacije uobičajeno pokriva zdravstveno osiguranje, dodaje Chudy.
Kroz Centar za suzbijanje boli prođe godišnje nekoliko stotina pacijenata kojima se raznim terapijama ublažavaju boli.
Riječ je uglavnom o pacijentima s kroničnim malignim bolestima koji su često u terminalnoj fazi bolesti, te pacijentima koji imaju kroničnu bol poznatog ili nepoznatog uzroka, a nepovoljno reagiraju na uobičajenu terapiju analgeticima.
Tu, primjerice, spadaju pacijenti koju su nakon operacije kralježnice ili mozga dobili neizlječivu bol, kojima je nakon prometne nesreće pokidan dio živaca, pacijenti s fantomskim bolima (nakon amputacija) i sl.
Terapija prvo počinje analgeticima, no kada više nijedan ne pomaže, primjenjuju se druge metode, poput akupresure, akupunkture i kirurških zahvata, kaže Chudy.
Tako u Centru za suzbijanje boli osim neurologa koji definiraju o kakvoj je boli riječ i anesteziologa koji propisuju lijekove, rade fizioterapeuti, psihijatri i psiholozi koji procjenjuju pacijente, te u krajnjim slučajevima neurokirurzi.
Osim u Zagrebu, Centri za suzbijanje boli postoje još u Osijeku i Karlovcu.