ODBAČENA stara računala, često zamijenjena novim modelom, napokon su se počela cijeniti poput povijesno važnih vrijednosti.
Ljubitelji tehnologije, poznatiji po vještinama nego po emocijama, utapaju se u nostalgiji za starim modelima od Applea do Zenitha - i skupo ih plaćaju.
´Većina kolekcionara su štreberi, od djece do umirovljenika, koje zanima tehnologija´, rekao je Sellam Ismail, računalni savjetnik i povjesničar koji posjeduje više od 1500 modela i organizira Festival starih računala.
Cijene najčešće ipak nisu jako visoke, od pet do 100 dolara za računala koja su u razdoblju od 1971. do devedesetih koštala tisuće dolara. Među njima su Tandy Radio Shack prijenosna računala, računala Kaypro te primjerci koji su težili i do 16 kilograma.
No na internet stranici eBay traže se i računala po gotovo dvije tisuće dolara. Vrijednost pojedinih, osobito vrlo rijetkih primjeraka, ipak sve više raste, osobito ako su potpuni, ako rade i imaju razne dodatke i software.
Primjerice Apple 1, koji su Steve Jobs i Steve Wozniak 1976. prodali za 666,66 dolara, na aukciji 2000. bio je prodan za 25 tisuća dolara. U prodaju su bili uključeni i priručnici, marketinška literatura, kazeta s uputama za BASIC. Od 200 računala tog tipa Ismail je zasad identificirao samo njih 31.
Cijene starih računala povećale su se u vrijeme eksplozije Interneta kada su se u kupnju uključili bogati kolekcionari. Dužnosnici Microsofta počeli su kupovati rijetka računala od kojih je mnogima mjesto u muzeju.
Samo za pojedine dijelove ´pradjeda američkih računala´ ENIAC-a, golemog računala proizvedenog za potrebe Drugog svjetskog rata, na jednoj je aukciji plaćeno 70 tisuća dolara.
Iako je općenito potražnja malo pala, neki primjerci u dobrom stanju još mogu postići pristojne cijene - IBM 5100, Altair 8800, Sphere 1 (od tisuću do tri tisuće dolara).
Najčešća računala ipak postižu manje cijene. Rana verzija prvog osobnog računala IBM-a tako vrijedi od 50 do 150 dolara.
´Ljudi kupuju ono što poznaju i to je ono što sada određuje cijene. Prosječni sakupljač neće platiti mnogo za računalo jer ga kupuje zbog nostalgije ili njegovim starim dijelovima želi ´zakrpati´ vlastiti računalni sustav´, kaže Michael Nadeau, autor knjige ´Collectible Microcomputers´.
Ubuduće, najveću će vrijednost imati računala s neobičnom konfiguracijom ili rane verzije novih modela. Apple Macintosh već ima vjerne sljedbenike kao i Apple iMac.