Šefica Povjerenstva za sukob interesa dala ostavku: Mogu misliti što će sad pričati

Foto: FaH

Predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Aleksandra Jozić-Ileković danas je izjavila da može naslutiti kakve će interpretacije biti nakon njezine neopozive ostavke, dodavši da je Povjerenstvo vodila kako je najbolje znala i nije bila pod političkim pritiskom.

Jozić-Ileković je sudjelovala na sjednici Antikorupcijskog vijeća na kojem se raspravljalo o stanju u Povjerenstvu, a navela je kako je ostavku predala odmah po dolasku u Sabor.

"Kakve će interpretacije slijediti, mogu ih naslutiti, ali više nisam dio tih interpretacija. Zapravo, nikad nisam ni bila jer sam radila posao koji ne dopušta interpretacije", rekla je Jozić-Ileković, odgovarajući na pitanje je li Povjerenstvo pod političkim pritiskom i utjecajem.

Dodala je kako je Povjerenstvo vodila na način kako je najbolje znala.

"Radila bih uvijek isto"

"I da sada idem ponovno preuzeti takvu jednu dužnost, radila bih uvijek isto. Mogu reći samo jednu stvar - nisam bila pod pritiskom na način da su političari od mene očekivali ili lobirali za nekakvu odluku. O unutarnjim pritiscima sam progovorila", rekla je Jozić-Ileković.

Pri tome je istaknula važnost integriteta.

"Ako je nekome obnašanje dužnosti s integritetom da ide intervenirati u sudski postupak protiv tijela u kojem je glasao, dao izdvojeno mišljenje, što ja tu dalje imam govoriti o integritetu? Ako je integritet otklanjati rad na predmetu bez razloga i devet mjeseci ne napraviti niti jednu radnju u tom predmetu, što ja mogu", navela je.

Poručila je kako to govori o osobi koja je obnašatelj dužnosti, a ne o njoj jer ona toj osobi ne može dati nalog.

Ostavka Jozić-Ileković uslijedila je nakon što je upozoravala na probleme u funkcioniranju tog tijela.

Pisala je Odboru za izbor, imenovanja i upravne poslove kako bi upozorila da pojedini članovi Povjerenstva odbijaju rad na pojedinim predmetima protiv određenih dužnosnika, suzdržavaju se od glasanja ili ne postupaju po sudskim presudama, a da se Igor Lukač čak htio uključiti u sudski proces protiv Povjerenstva, a na strani HDZ-ove državne tajnice Vedrane Šimundža-Nikolić. Saborski Odbor u utorak je ponovno, drugi put, zaključio kako nije nadležan za postupanje po njezinom dopisu.

Potrebna je intervencija u Zakonu

Jozić-Ileković je navela kako su protiv Lukača podnesene dvije prijave i kako će to Povjerenstvo morati riješiti.

Na pitanje može li se sugerirati da je Lukač pod utjecajem Vlade, Jozić-Ileković je rekla kako je njegovo ponašanje, po njezinom mišljenju, bilo "apsolutno protupravno".

Upitana je li joj žao što se nije obratila resornom ministru, odgovorila je kako to nije put.

"Da se neovisno tijelo obraća kod mogućih protupravnih djelovanja pojedinih njegovih članova ministru pravosuđa i uprave, to mi nije bio put. Obratila sam se onima za koje sam smatrala da trebaju reagirati. I reagirali su", navela je.

Dodala je kako je očekivala da Odbor primi njezinu pritužbu na znanje, kao što je i primio, istaknula je, ali i da dâ određenu preporuku te da uvidi koliko su takve situacije zapravo pravno sporne.

"Mislim da ti zaključci Odbora nisu ni dotakli problem. Jer poslovnik na koji oni upućuju kao akt kojim se takve stvari trebaju predvidjeti, to nije akt s kojim bi se to moglo rješavati. Mora se napraviti konkretna i ozbiljna intervencija u Zakonu o sprječavanju sukoba interesa jer struktura na kojoj on počiva nije dobra", zaključila je Jozić-Ileković.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.