Pula postaje "Grad smeća"

"GRAD SMEĆA" novo je ime koje su članovi udruge "Istarski GROZD" nadjenuli Puli jer su isprovocirani načinom na koji aktualna gradska vlast gospodari otpadom. U tom smislu jučer su napravili "Milenijsku fotografiju Pule" i to inspirirani "sjajnim milenijskim fotografijama gospodina Šime Strikomana", ali, kao ističu, s pravim kadrom na pravom mjestu, kako i priliči gradu kojeg vladajući žele pretvoriti u grad smeća.

Već je punih sedam mjeseci prošlo otkako su otkrivene "monstruozne namjere istarskih vladajućih političara" da se "malo i staro 50-tak godina gradsko odlagališta otpada Kaštijun pretvori u veliko mega-odlagalište za cijelu Istru".

Tamo bi se trebalo "ukopati 1,5 milijuna tona smeća i još bi se u sljedećih 20-tak godina trebalo proizvesti oko tri milijuna tona RDF-goriva koje bi se spalilo u cementari Koromačno-Holcim, u neposrednoj blizini Raše i Labina.



Udrugari napominju da se deponij razvojem Pule i Medulina našao u središtu buduće turističke i graditeljske zone tih gradova, na samo par stotina metara od prvih kuća. Ujedno, zemljište upravo zbog pozicije "vrijedi milijune eura, pa je bilo za očekivati sanaciju i zatvaranje, te njegovo premještanje, bar 30-40 kilometara dalje".

Umjesto takvog rješenja vladajući "ničim izazvani, preko noći s krivotvorenim dokumentima, bez propisane procedure i bez prihvaćanja negativnog stava građana" odlučuju od malog deponija napraviti veliko, ukupne površine 430 tisuća metara četvornih.

Da je tome tako i da se otpad planira koristiti kao sirovina za proizvodnju goriva za potrebe cementare Koromačno-Holcim govori pismo namjere koje su s vlasnicima tvornice potpisali u lanjsko proljeće župan Ivan Jakovčić i pulski gradonačelnik Boris Miletić, a kojim se precizira zajedničko ulaganje u postrojenje za proizvodnju RDF-a.



"Mi želimo definitivnu sanaciju i konačno zatvaranje Kaštijuna, sadašnjeg malog odlagališta otpada Pule i Puljštine te njegovu dislokaciju na neku primjereniju lokaciju u Istri, baš kao što zahtijevamo da se po prvi puta u Istarskoj županiji doista znanstveno istraže sve druge moguće lokacije, a što je propušteno napraviti svih zadnjih 50 godina", naposljetku poručuju članovi udruge "Istra GROZD".

U suprotnom će Pula "nakon svoje dugačke i prebogate trotisućljetne povijesti od starorimskog grada definitivno postati "grad smeća".

Ig.M.
Foto: Istarski Grozd

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.