Foto: Martina Pauček Šljivak/Index
DA se u Klinici za neurokirurgiju KBC Sestre milosrdnice izvodi medicina na razini 21. stoljeća već smo se uvjerili, a sad su to vidjeli i strani liječnici. Index je bio u sali i promatrao kako liječnički tim neurokirurga na čelu s prof. Krešimirom Rotimom pacijentici operira aneurizmu mozga.
Nakon završene operacije razgovarali smo s njima kao i s prof. Rotimom koji nam je rekao da je pacijenticu uspješno operirao, da će se već tijekom dana probuditi i za nekoliko dana ići doma.
"Aneurizma je bila smještena na račvištu unutarnje karotidne arterije, a koja je uspješno isključena iz cirkulacije klipom. Napravili smo intraoperacijsku angiografiju ICG, čime smo dokazali da su sve važne krvne žile i dalje prohodne. Pacijentica će se već za par dana potpuno oporaviti i uspješno smo je izliječili", rekao nam je prof. Rotim.
Angiografiju mozga izveo je tako da je u arteriju koja opskrbljuje mozak injicirao radiokontrastnu boju, tvar koja se vidi na rendgenu. Boja pokazuje slike protoka krvi u mozgu na rendgenogramima. Taj smo postupak snimili, a na slici se vidi kako se u tom dijelu operacije gase svjetla u sali i vidi plavi odsjaj.
Strani liječnici za Index: Nevjerojatne stvari se rade u ovoj bolnici
Nakon što je profesor Rotim vidio da su sve krvne žile prohodne, svjetla u sali su se opet upalila i završio je operaciju koju su gledale njegove kolege putem videoprijenosa uživo iz kliničke predavaonice.
Index je razgovarao i s prof. Kirillom Orlovom koji radi na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Novosibirsku.
"Vaši liječnici imaju odlične tehnike, operacija prof. Rotima, kao i ona dr. Kalouseka koju smo gledali dan ranije, izvedena je na najvišoj razini. Pristup koji imaju operacijama aneurizmi je isti kao kod nas u Rusiji", rekao je prof. Orlov.
A prof. Rotim koji je ujedno i predstojnik Klinike za neurokirurgiju, otkako joj je došao na njeno čelo prije 11 godina, uz svesrdnu pomoć uprave bolnice i ravnatelja obnovio je salu najsuvremenijim instrumentima.
To navodimo upravo iz razloga u kojem se hrvatsko zdravstvo nalazi, oprema u dosta bolnica zastarjela je, a zbog nedostatka sredstava, a dijelom i zbog menadžmenta bolnica, one nisu opremljene kako bi trebale biti u 21. stoljeću.
"Štedimo i na sustavu, a i pacijentima skraćujemo muku"
"Naši uspjesi ovise o tome koliko pratimo svjetske trendove, a vrhunska tehnologija ključ je napretka. Naša je Klinika danas najopremljenija u regiji. Svakodnevno obavljamo najkompleksnije operacije na kralježnici i mozgu, a jedan od najvećih uspjeha nam je minimalno invazivna operacija kralježnice i operacija u budnom stanju.
Minimalno invazivna operacija kralježnice uz posebnu opremu omogućuje pacijentima da u bolnici provedu samo jedan dan.
Tako štedimo i na sustavu, a i pacijentima skraćujemo muku jer ne moraju više dugo boraviti u bolnici. Mogu se već za 15 dana uz poštedu i lagano hodanje te bez fizikalne terapije vratiti na posao. Ipak, prevagu čine ljudi, na našoj Klinici rade vrhunski specijalisti neurokirurzi, u suradnji s anesteziolozima, neurolozima i radiolozima u Centru za cerebrovaskularne bolesti, timski pristup je ključan", rekao nam je čuveni hrvatski neurokirurg prof. Rotim.
Kaže kako imaju integriranu Endo Alpha salu s trima kamerama u kojoj se obavljaju sve operacije te da su prvi u Hrvatskoj s profesionalnim TV sustavom u sali. Tako rade live seminare za neurokirurge iz cijelog svijeta.
"Ljudi putem ekrana iz drugih država prate našu operaciju koja se upravo odvija i istovremeno postavljaju pitanja a operateri istovremeno odgovaraju, što je izvanredno za dalju edukaciju", rekao je prof. Rotim, čiju su operaciju ovog puta u njihovu bolnicu došli vidjeti strane kolege.
Na tečaju u Vinogradskoj sudjelovali vodeći svjetski stručnjaci iz područja neurokirurgije
Naime, Klinika za neurokirurgiju organizirala je 2. regionalni tečaj Dijagnostike i liječenja spontanog intrakranijalnog krvarenja koji se održavao dva dana u KBC Sestre milosrdnice.
U organizaciji tečaja sudjelovali su i Hrvatsko društvo za cerebrovaskularnu i endovaskularnu neurokirurgiju, Udruga neurokirurga jugoistočne Europe i Zdravstveno veleučilište Zagreb.
U Klinici za neurokirurgiju ponosni su što su na multidisciplinarnom tečaju sudjelovali vodeći svjetski i regionalni stručnjaci iz područja endovaskularne neurokirurgije, poput profesora Laurenta Spelle (Bicetre University Hospital, Paris), profesora Zorana Miloševića (KBC Ljubljana) i profesora Kirila Orlova (Novosibirsk Medical University), uz koje su predavači KBC Sestara milosrdnica brojnim sudionicima tečaja približili teme iz područja neurokirurgije, neurologije, neuroradiologije neuroanestezije i rehabilitacije bolesnika sa spontanim intrakranijalnim krvarenjem.
Tijekom ovog jedinstvenog tečaja sudionici su imali priliku sudjelovati u live streamingu liječenja intrakranijalnih aneurizmi u angio i neurokirurškoj sali i izravno tijekom zahvata diskutirati s operaterima.
Dr. Vladimir Kalousek, neurointerventni radiolog, i profesor Krešimir Rotim tijekom endovaskularne i neurokirurške operacije objašnjavali su detalje postupka i uživo raspravljali sa sudionicima, među ostalima i brojnim studentima Zdravstvenog veleučilišta.
Ovo je, doznajemo, prilika koja se rijetko pruža ne samo u Hrvatskoj, već i u inozemstvu jer zahtijeva iznimno visoku razinu profesionalnih, predavačkih i tehnološko-organizacijskih sposobnosti organizatora, a koje su još jednom potvrđene na ovom tečaju i tako svrstale Kliniku za neurokirurgiju među centre izvrsnosti ne samo u Hrvatskoj, nego i čitavoj regiji.
Klinika za neurokirurgiju, kaže nam dr. Rotim, posjeduje i certifikat "Europski edukacijski centar izvrsnosti" koji je izdalo Europsko udruženje neurokirurških društava (EANS), što je potvrda velikog napora djelatnika Klinike koji se ulaže u edukaciju mladih liječnika, kojima je time edukacija na ovoj Klinici priznata u cijeloj Europi.