Izgleda da je indijska letjelica koja je sletjela na Mjesec prestala raditi

Izgleda da je indijska letjelica koja je sletjela na Mjesec prestala raditi
Foto: ISRO

Indija je prošli mjesec ušla u povijest kao prva zemlja koja je sletjela u blizini Mjesečevog južnog pola. Naime, Chandrayaan-3 lander i lunarni rover i dalje "spavaju", mada su se već trebali probuditi prije nekoliko dana. Lander i rover su početkom rujna otišli na spavanje, odnosno obustavili svoje procese, jer je na Mjesecu pala noć te su se njihove baterije ispraznile. 

Noć na Mjesecu ne traje kratko kao i na Zemlji, proteže se na 14 naših dana. Indijska organizacija za svemirska istraživanja (ISRO) se nadala da će se lander i rover probuditi 22. rujna s dolaskom novog lunarnog dana, nakon što se napune njihovi solarni paneli. 

"Mora nam javiti da je živ" 

Nažalost, lander Vikram i rover Pragyan rover nisu odgovorili na poruke koje je poslala kontrola misije. Znanstvenici su ih u ponedjeljak ponovno pokušali probuditi, ali bez uspjeha te su kazali da se šansa da se povijesni lander ponovno probudi smanjuje sa svakim satom. Kako god bilo, nastavit će s pokušajima "buđenja" sve dok traje lunarni dan.  

"Lender i rover imaju jako puno komponenti koje možda nisu preživjele niske temperature na Mjesecu. Ako se odašiljač na landeru ne uključi, onda nemamo vezu. Mora nam javiti da je živ. Čak i ako rade svi drugi podsustavi, mi to ne možemo znati bez poruke s odašiljača", rekao je u ponedjeljak za BBC AS Kiran Kumar, bivši šef ISRO-a. 

Ako će rover i lander zauvijek utihnuti, to ne znači da se radi o neuspješnoj misiji. Od početka je bilo upitno hoće li ova dva robota izdržati ekstremne uvjete na površini Mjeseca. Tehnologija na lenderu i roveru nije dizajnirana da izdrži lunarne noćne temperature koje mogu pasti skoro na minus 200 stupnjeva Celzijevih. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.