Njemačka i dalje nema vladu: Jamajka koalicija ne slaže se oko migranata i okoliša

Foto: Hina
 
UOČI novog kruga pregovora o sastavljanju koalicijske vlade između demokršćana, liberala i zelenih, stajališta o nekim spornim pitanjima kao što je klimatska i migrantska politika su još vrlo udaljena, saznaje se tijekom vikenda iz pregovaračkih krugova.
 
"Zeleni jednostavno ne mogu odustati od ciljeva glede klimatske politike koje su, osim toga, potvrdile i dosadašnje vlade", rekao je ministar okoliša savezne države Schleswig-Holstein i pregovarač stranke Zeleni Robert Habeck za dnevnik Berliner Zeitung.
 
FDP protiv zatvaranja elektrana na kameni ugljen
 
Liberalno-demokratska stranka (FDP) dovodi u pitanje neke ciljeve klimatske politike u čijem je donošenju i sama sudjelovala tijekom druge vlade Angele Merkel između 2009. i 2013. kada su liberali sudjelovali u radu vlade. FDP a djelomično i demokršćanska Unija CDU/CSU se protive zatvaranju daljnjih elektrana na kameni ugljen što je potrebno kako bi se ostvarili klimatski ciljevi.
 
"Pitanje povoljne energije je presudno za industrijsku zemlju Njemačku", rekao je Armin Laschet, premijer industrijski najrazvijenije savezne države Sjeverne Rajne-Vestfalije za javni servis Deutschlandfunk.
 
"Ako Zeleni i dalje budu ustrajali u smanjenju emisija ugljičnog dioksida 2020. za 40 posto u usporedbi s 2010. onda moramo otvoreno reći da po tom pitanju nećemo postići dogovor", rekao je potpredsjednik FDP-a Wolfgang Kubicki u razgovoru za medijsku mrežu Deutschland.
 
Zeleni žele liberalniju politiku prema migrantima
 
Drugi problematični tematski blok koji stoji na putu dogovora oko stvaranja Jamajka vlade (nazvane tako zbog boja stranaka crne, žute i zelene koje odgovaraju bojama zastave te karipske države) je migrantska politika. Ovdje se glavni sukob vodi između Kršćansko-socijalne unije (CSU) i stranke Zeleni.
 
Dok CSU i dalje ustraje ne nekim mehanizmima poput uvođenja gornje granice broja migranata, protivljenja omogućavanja dolaska članova obitelji migranata koji su već u Njemačkoj te ustrajanja na protjerivanju osoba kojima je odbijen zahtjev za azilom, Zeleni se zalažu za liberalniju politiku prema migrantima.
 
"Stup naše izbjegličke politike je dozvola onim izbjeglicama koje se nalaze u Njemačkoj da ovamo dovedu i svoje članove obitelji", rekao je predsjednik Zelenih Cem Ozdemir u razgovoru za dnevnik Bild i dodao da se stranke moraju "pomaknuti jedna prema drugoj" ako se želi formirati Jamajka koalicija.
 
CSU protiv dovođenja članova obitelji migranata u državu
 
Andreas Scheuer, glavni tajnik CSU-a, bavarske demokršćanske opcije koja se nakon pobjede anti-migrantske politike u susjednoj Austriji nastoji još više profilirati kao stranka koja će spriječiti daljnji priljev migranata, još jednom je potvrdio stav svoje stranke glede migrantske politike i politike prema strancima.
 
"Za nas je jasno: useljavanje mora biti bolje regulirano i ograničeno. Spajanje obitelji ne dolazi u obzir jer to znači da bi u Njemačku došle dodatne stotine tisuća izbjeglica", rekao je Scheuer za dnevnik Passauer Neue Presse.
 
Potpredsjednik Kršćansko-demokratske unije (CDU) Thomas Strobl apelirao je na sve stranke u pregovaračkom procesu da odustanu od svojih maksimalnih zahtjeva. Pripremni razgovori koji bi trebali poslužiti određivanju smjernica konkretnih pregovora, prekinuti su u četvrtak bez konkretnih dogovora glede klimatske i migrantske politike, a trebali bi biti nastavljeni početkom sljedećeg tjedna.
 
Vlada bi mogla biti formirana tek krajem siječnja
 
U svezi sa sporim napretkom pregovora, neki komentatori zahtijevaju od njemačke kancelarke i predsjednice CDU-a Angele Merkel da se svojim autoritetom uključi u razgovore i ubrza proces stvaranja vlade.Prema nekim procjenama čak i u slučaju uspješnog toka pregovora, vlada bi mogla biti formirana tek krajem siječnja.
 
Predsjednik Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) Martin Schulz založio se za nove izbore ukoliko ne dođe do dogovora između demokršćana, liberala i zelenih. SPD još uvijek sudjeluje u radu tehničke vlade. Socijaldemokrati su nakon slabog rezultata na parlamentarnim izborima krajem rujna odbacili dalje sudjelovanje u tzv. velikoj koaliciji s Unijom CDU/CSU.
 
Prema posljednjim istraživanjima javnog mišljenja instituta Forsa za tjednik Stern, preko 70 posto njemačkih građana vjeruje da će Njemačkom sljedeće četiri godine vladati Jamajka koalicija koja ima veću podršku na zapadu zemlje. 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.