Američki predsjednik Donald Trump najavio je da će od 1. kolovoza uvesti visoke, jedinstvene carine na uvoz robe iz najmanje 14 zemalja.
U objavama na društvenoj mreži Truth Social podijelio je skenirana pisma poslana čelnicima tih zemalja, u kojima se navode nove carinske stope.
Prema objavljenim dokumentima:
Trump je u pismima dodao da će SAD "možda razmotriti" prilagodbu carinskih stopa, "ovisno o našem odnosu s vašom zemljom".
Pisma su poslana uoči isteka 90-dnevne pauze u primjeni tzv. recipročnih carina, koje je Trump najavio početkom travnja, a koje su bile snižene na jedinstvenu stopu od 10%. Pritisci su se pojačali kako se bližio datum isteka – srijeda 10. srpnja – no Bijela kuća je objavila da će Trump potpisati izvršnu uredbu kojom se novi režim odgađa do 1. kolovoza.
Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je da se tijekom ovog tjedna očekuju dodatna pisma drugim zemljama.
Američka burzovna tržišta reagirala su negativno:
U pismima se navodi da su nove carine "potrebne za ispravljanje trajnih trgovinskih deficita SAD-a" s tim zemljama, iako neke od njih – poput Mjanmara – imaju vrlo male deficite (579.3 milijuna dolara u 2024.).
Trump upozorava da bi svaki pokušaj tih zemalja da uvedu protumjere doveo do dodatnog povećanja carina: "Ako odlučite povećati carine, taj se iznos dodaje na postojeću stopu."
Ukoliko zemlje uklone svoje "carinske, necarinske i trgovinske barijere", SAD će "možda razmotriti" ublažavanje mjera.
Trump već godinama tvrdi da trgovinski deficit znači da druge zemlje iskorištavaju SAD – što brojni ekonomisti osporavaju. I dok su s Japanom (68.5 mlrd $) i Južnom Korejom (66 mlrd $) deficiti visoki, zemlja poput Mjanmara bilježi relativno neznatan izvoz u SAD, uglavnom madrace i tekstil. S Laosa najviše stižu optička vlakna i odjeća, dok iz Kazahstana dolazi nafta i metali, a iz Južne Afrike plemeniti metali.
Trumpove carine osporene su krajem svibnja pred saveznim sudom, koji je presudio da predsjednik nije imao zakonske ovlasti za pozivanje na zakon o izvanrednim ovlastima. Administracija se žalila, a viši sud dopustio je da carine ostanu na snazi dok traje postupak.
Dosad su od najavljenih 90 trgovinskih sporazuma u 90 dana, SAD sklopile tek okvirne dogovore s Ujedinjenim Kraljevstvom, Vijetnamom i preliminarni sporazum s Kinom. Dogovor s Vijetnamom predviđa 20% carine na njihov izvoz i 40% carina za tzv. preusmjeravanje robe (transshipping), dok bi SAD imao puni carinski pristup vijetnamskom tržištu.