Južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa nazvao je kukavicama grupu od 59 bijelih Južnoafrikanaca koji su se preselili u Sjedinjene Američke Države te poručio da će se "brzo vratiti", javlja BBC.
>>Bijelci bježe iz JAR-a. Radikalni vođa: Ubijanje bijelaca je dio revolucije
Grupa Afrikanera stigla je u SAD u ponedjeljak, nakon što im je predsjednik Donald Trump odobrio status izbjeglica, navodeći da su izloženi rasnoj diskriminaciji. No Ramaphosa tvrdi da oni koji žele napustiti zemlju nisu zadovoljni naporima da se isprave nepravde iz doba aparthejda te opisuje preseljenje kao "tužan trenutak za njih".
"Kao Južnoafrikanci, mi smo otporni. Ne bježimo od svojih problema. Moramo ostati ovdje i rješavati ih. Kad bježiš, to je kukavički čin", poručio je Ramaphosa. Trump i njegov bliski saveznik Elon Musk, podrijetlom iz Južnoafričke Republike, tvrdili su da se u toj zemlji događa "genocid" nad bijelim farmerima, što je opovrgnuo južnoafrički sud.
>>Trump i Musk tvrde da u JAR-u postoji genocid nad bijelcima. Sud: Ne postoji
Američke vlasti također optužuju južnoafričku vladu da oduzima zemlju bijelim farmerima bez naknade. Više od tri desetljeća nakon što je okončana vladavina bijele manjine, crni farmeri još uvijek posjeduju samo mali dio najkvalitetnijeg zemljišta, dok je većina i dalje u rukama bijelaca, što izaziva nezadovoljstvo zbog spore provedbe zemljišne reforme.
U siječnju je predsjednik Ramaphosa potpisao kontroverzni zakon koji omogućuje državi da u određenim okolnostima oduzme privatnu zemlju bez naknade, ako se procijeni da je to "pravedno i u javnom interesu". No vlasti tvrde da do sada nijedna parcela nije oduzeta na temelju tog zakona.
Trump je ponudio preseljenje Afrikanerima, potomcima uglavnom nizozemskih doseljenika, navodeći da bježe od "strašne situacije" u Južnoj Africi. U ponedjeljak na poljoprivrednom sajmu u provinciji Free State Ramaphosa je rekao da Afrikaneri odlaze jer nisu "naklonjeni" naporima za rješavanje problema u zemlji.
"Ako pogledate sve nacionalne skupine u našoj zemlji, i crne i bijele, svi su ostali ovdje jer je ovo naša zemlja i ne smijemo bježati od problema. Moramo ih ovdje rješavati", rekao je.
"Uvjeravam vas da će se uskoro vratiti jer nema zemlje poput Južne Afrike", dodao je. Njegova izjava o "kukavicama" izazvala je negodovanje dijela korisnika društvenih mreža koji su je osudili kao uvredu na račun bijelih Južnoafrikanaca koji su odlučili otići.
Grupu Afrikanera dočekali su visoki američki dužnosnici, tvrdeći da su u Južnoj Africi "živjeli u sjeni nasilja i terora". "Dobro došli u zemlju slobode", poručio im je zamjenik američkog državnog tajnika Chris Landau u zračnoj luci Dulles kraj Washingtona, kamo su sletjeli u ponedjeljak.
Neki su držali malu djecu i mahali američkim zastavicama u prostoru za dolaske ukrašenom balonima u crvenoj, bijeloj i plavoj boji.
Ranije istog dana Ramaphosa je na Africa CEO Forumu u Abidjanu, u Obali Bjelokosti, naveo da je nedavno Trumpu u telefonskom razgovoru rekao da američka procjena situacije "nije točna". "Mi smo jedina zemlja na kontinentu u kojoj su kolonizatori ostali i nikad ih nismo protjerali", rekao je, odbacivši tvrdnje da su Afrikaneri žrtve progona.
Ramaphosa tvrdi da deseci bijelih Južnoafrikanaca koji su u ponedjeljak stigli u SAD "ne ispunjavaju uvjete" za status izbjeglica.
Prema podacima američkog veleposlanstva u Južnoafričkoj Republici, da bi netko bio prihvaćen u program preseljenja izbjeglica, mora biti državljanin Južnoafričke Republike, Afrikaner ili pripadnik rasne manjine koji ima dokaze o progonu ili opravdani strah od budućeg progona.
Ramaphosa je najavio da će se uskoro sastati s američkim predsjednikom kako bi raspravili ovo pitanje. Trump je zaprijetio da će bojkotirati predstojeći summit G20 u Južnoj Africi ako se "situacija ne riješi".