Foto: 123rf, Liberal
TEHNOLOGIJA mijenja svijet. Tako je zapravo bilo oduvijek, samo se taj intenzitet posljednjih nekoliko desetljeća strahovito ubrzao. Nove tehnologije, koje ljudima olakšavaju život i zato bivaju prihvaćene, nužno za sobom nose neke posljedice u vidu nestanka potrebe za nekim zanimanjima.
Dozvola za prodaju budilica
Njegov je djed tako davne 1933. godine u svojoj trgovini mješovite robe prodavao "ure budilice". Budilice, mlađi neće znati, su bili satovi na kojima se mogli "programirati" da zvone u točno određeni sat. Danas za to služe isključivo mobiteli, no nekad su, jasno, budilice bile vrhunac tehnologije.
U koliko želite mimo toga ipak prodavati budilice, ima mogućnost da svoje ovlaštenje za trgovinu mješovitom robom proširite kod nadležnog Vam sreskog načelstva i na trgovinu ura no u tom slučaju biti ćete za ovaj artikal napose oporezovani, što se svakako kraj malog prometa neće isplatiti", stoji u dopisu kojeg je Pavao Horvat, kako se trgovac zvao, dobio od Trgovinske industrijske komore u Zagrebu.
Dakle, vlasti preko spomenute komore, kažu da se za prodaju nečeg takvog kao što su "ure budilice" treba platiti dodatan porez.
Krojači protiv gotovih odijela
U drugom primjeru protiv istog su se trgovca konkretno pobunili članovi Udruženja krojača jer je on 1937. godine prodavao gotova skrojena odijela iz Italije. Oni su hitno tražili da se zbog njihovog opsatanka zabrani navedeni način rada.
U oba slučaja, dakle, radi se o novoj i jeftinijoj robi kojoj se protive lokalni djelatnici koji su se našli ugroženima.
Kako su se stvari odvile kratkoročno, nije poznato.
No dugoročno su stvari prilično jasne. Budilice služe uglavnom kao ukras, urari su iznimno rijetki, baš kao i njihovi kolege krojači. Gotova odijela, što je tridesetih bila opasna novost za neke, danas se mogu kupiti u svakom većem shopping centru. A ti centri su pak više manje ubili malene dućane mješovitom robom i sajmove koji su tridesetih godina prošlog stoljeća bili iznimno popularni.