Burzovni indeks S&P 500 pao je gotovo 11% od povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću. Riječ je o najgorem 10-tjednom kretanju tog indeksa na početku nečijeg predsjedničkog mandata još od početka prvog mandata Georgea W. Busha 2001. godine.
S&P 500 (Standard & Poor's 500) je burzovni indeks koji prati učinak 500 najvećih javno izlistanih kompanija u Sjedinjenim Američkim Državama. Smatra se jednim od najboljih pokazatelja ukupnog zdravlja i smjera američkog gospodarstva i tržišta dionica.
Iako je Trump srijedu proglasio "Danom oslobođenja" i obećao da će se "Amerika ponovno obogatiti", najava golemih carinskih nameta izazvala je brzu prodaju rizične imovine, koja je kulminirala jučerašnjim padom indeksa S&P 500 većim od 4 posto, što predstavlja najveći pad od lipnja 2020.
U međuvremenu, ekonomisti podižu izglede za recesiju i upozoravaju da bi inflacija mogla porasti. "Ono što vidite je reakcija tržišta na mnoštvo promjena u kratkom razdoblju", rekao je Brian Mulberry, upravitelj portfelja u investicijskoj tvrtki Zacks Investment Management.
Trgovci su jučer ujutro rasprodali širok raspon američkih dionica jer je nova runda carina izazvala strahove da će nameti usporiti rast i gurnuti gospodarstvo u recesiju. Trump je u srijedu uveo poreze od najmanje 10 posto na sve izvoznike u SAD, s višim iznosima na određene zemlje i regije, uključujući Kinu, Japan i Europsku uniju.
Predsjednik već dugo vidi carine kao alat za jačanje američke moći na globalnoj razini i vraćanje radnih mjesta u proizvodnji.
Među najvećim gubitnicima su dionice kompanija i sektora vezanih uz zemlje koje se suočavaju s najstrožim carinama. Primjerice, dionice Applea pale su za više od 9% izbrisavši preko 260 milijardi dolara tržišne vrijednosti.