Na sjednici Optužnog vijeća Županijskog suda u Zagrebu odlučeno je da Saša Pozder iz istražnog zatvora izlazi sutra, a Hrvoje Petrač ostaje. Pozder prije izlaska mora uplatiti jamčevinu od 200 tisuća eura, a ima i obvezu jednom mjesečno javljati se policiji, javlja HRT.
>> INDEX AFERE - AFERA BEROŠ-PETRAČ
"Nakon što je USKOK podignuo optužnicu, održana je sjednica optužnog vijeća, na kojoj se odlučivalo o našem prijedlogu za produljenje istražnog zatvora. U odnosu na oboje okrivljenika produljen je istražni zatvor. Što se tiče Saše Pozdera, prijedlog obrane bio je da se istražni zatvor zamijeni uplatom 200.000 eura u korist državnog proračuna kao jamstva da neće trećeokrivljeni pobjeći.
S obzirom na to da je već osam mjeseci u istražnom zatvoru, ured se usuglasio s tim prijedlogom. On ne ide odmah van, prvo treba biti uplaćeno jamstvo, onda treba biti određeno ročište na kojem će obećati da neće pobjeći, a tek nakon toga će biti pušten. Ukoliko uplati jamstvo, on će biti pušten na slobodu uz mjere opreza, a to je obveza javljanja policiji jednom mjesečno kao kontrola da se drži jamstva, rekao je Krešimir Ostroganac", zamjenik ravnatelja USKOK-a.
"Odluka je očekivana. U odnosu na gospodina Petrača produljen je istražni zatvor. Za sada obrana nije nudila ništa s obzirom na to da je vrlo kratko prošlo od dana kad je stupio u zatvor. Mi ćemo razmotriti što ćemo i kako ćemo postupati u budućnosti i u nekom razumnom roku ćemo imati prijedloge, ali za sada je prerano o tome govoriti", rekao je Ljubo Pavasović Visković, odvjetnik Hrvoja Petrača.
"Dobit ćemo optužnicu sljedeći tjedan, proučit ćemo je i zajedno donijeti odluke u kojem ćemo smjeru ići. U svakom kaznenom postupku postoji opcija nagodbe. Sasvim je sigurno da će USKOK nama ponuditi određene gabarite pa ćemo vidjeti u kojem će smjeru postupak ići", dodao je Pavasović Visković.
"To rješenje je s današnjim danom postalo pravomćno jer smo se svi odrekli prava žalbe. Potrebno je uplatiti iznos jamčevine, kad se uplati jamčevina, on će biti pušten na slobodu. On mora dati obećanje da se neće kriti i da će poštivati odluke rješenja, rekao je Gordan Preglej", odvjetnik Saše Pozdera.
Uskok je danas objavio da je dovršio istragu i pred zagrebačkim Županijskim sudom podigao optužnicu protiv bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša i sedmorice soukrivljenika za korupciju pri nabavi medicinske opreme.
Korupcijom je u ovom slučaju državni proračun navodno oštećen za više od 740.000 eura, a bivši ministar osumnjičen je da je primio 75.000 eura mita.
Aferom prodavanja medicinske opreme po višestruko uvećanim cijenama uz Beroša su obuhvaćeni poduzetnik Hrvoje Petrač, koji se prošlog tjedna predao hrvatskim vlastima nakon osam mjeseci bijega, njegovi sinovi Novica i Nikola Petrač, poduzetnik Saša Pozder, bivši predstojnik Klinike za neurologiju KBC Sestre Milosrdnice Krešimir Rotim, ravnatelj zagrebačke Dječje bolnice Goran Roić i Tomo Pavić iz krapinske podružnice HZZO-a.
Ne navodeći identitete Uskok je izvijestio da osmoricu optuženika tereti zbog počinjenja kaznenih djela zločinačkog udruženja, davanja i primanja mita, zlouporabe položaja i ovlasti, nezakonitog pogodovanja, trgovanja utjecajem i pranja novca, sve u sastavu zločinačkog udruženja te primanja mita i nezakonitog pogodovanja.
Optužnicom su obuhvaćene i tri pravne osobe koje Uskok tereti za davanje mita, nezakonito pogodovanje i pranja novca, sve u sastavu zločinačkog udruženja, te primanja mita.
Nakon što je Uskok u studenome prošle godine objavio da je uhitio Beroša, Rotima i Pozdera, Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu priopćio je kako je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba.
Za razliku od Uskoka koji je Beroša sumnjičio za trgovanje utjecajem, a u čijoj se istrazi nisu spominjali ni tada odbjegli Hrvoje Petrač niti dvojica njegovih sinova koji su također bili u bijegu, ali su se u međuvremenu predali, EPPO je Beroša od početka sumnjičio za primanje mita.
Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić naknadno je odlučio da je za cijeli slučaj nadležan Uskok, kojemu je EPPO predao spis, a glavna europska tužiteljica Laura Kovesi je Turudića prijavila Europskoj komisiji. Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu potom je izvijestilo da istražuje curenje podataka iz EPPO-ve istrage naknadno spojene s istragom hrvatskog tužiteljstva.