"Po beogradskim kafićima se šapće: Sprema se rat"

Foto: FAH, Getty Images

U NEDAVNOM članku za The Globe and Mail, Mark Mackinnon osvrnuo se na porast tenzija na području jugoistočne Europe, s osobitim fokusom na zapadni Balkan.

Dijelove njegove analize prenosimo u nastavku.

"Nigdje na svijetu tenzije nisu porasle kao na području jugoistočne Europe, gdje je mir proteklih desetljeća uglavnom bio održavan zahvaljujući političkoj volji SAD-a. Mogućnost američke vojne intervencije služila je kao jamstvo.

No, prilike se mijenjaju.

Nakon pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u, diljem svijeta širi se nejasan osjećaj – geopolitičke tektonske ploče se pomiču, brzo i nepredvidljivo".

Sukobi sve brojniji

"Sukobi na Bliskom istoku i u Ukrajini sve su češći od Trumpove inauguracije 20. siječnja, a kineska vojska je upozorila kako se ratna retorika na relaciji Kina-SAD polako pretvara u stvarnost.
No, najnapetije je na području Balkana.

Na tom području mir vlada već 18 godina, od kraja rata na Kosovu. No, ono što bismo mogli nazvati "srpskim pitanjem" i dalje nije riješeno. Iako su Hrvati, Bošnjaci i kosovski Albanci izborili svoju nezavisnost od Beograda u 90-ima, u njihovim novim državama ostale su brojne srpske manjine.

Dio Srba nada se kako će izbor Donalda Trumpa za predsjednika – možda u savezu s Vladimirom Putinom – omogućiti da se ta Pandorina kutija ponovno otvori.

Jednostrano proglašavanje nezavisnosti Kosova – koje su priznale Sjedinjene Američke Države, Kanada i većina zapadnih zemalja, a koje su odbile Srbija i Rusija – dogodilo se nakon zračne intervencije NATO-a 1999. godine, koja je odbacila srpsku vojsku. Otad su mir čuvale snage NATO-a. Trenutačno te snage broje 4600 pripadnika, a predvode ih Talijani".

Status quo

"Na SAD se gleda kao na jamca statusa quo. S pobjedom Donalda Trumpa, kosovski Srbi se nadaju kako će se Amerika povući iz regije. Kako vojno, tako i politički.

Tenzije između Kosova i Srbije su na vrhuncu – nakon niza visokoprofilnih prijetnji proteklih tjedana, koje su završile porukom srpskog predsjednika Tomislava Nikolića, a koji je poručio kako su Srbi spremni na rat.

No, Trump je dosad bio zauzet pitanjima na domaćem terenu. Trenutačno se bori s američkim sudovima oko implementacije svoje zabrane ulaska migrantima iz sedam muslimanskih zemalja u SAD. Trump praktički nije spomenuo Balkan za vrijeme svoje izborne kampanje.

Zapadni dužnosnici govore o opasnom vakuumu moći koji se stvara u toj regiji. Diplomati ne žele službeno govoriti o tome, no smatraju kako Rusija i njezini saveznici u Srbiji žele iskoristiti ovaj trenutak nesigurnosti kako bi se nametnuli na terenu".

Nestabilnost raste

"Rat dolazi, šapće se u beogradskim kafićima.

A situacija nije ništa bolja ni u Bosni i Hercegovini. Najizgledniji katalizator nevolje bit će Republika Srpska, koja ide prema tome da proglasi nezavisnost. Nacionalist Milorad Dodik zakleo se kako će održati referendum o odcjepljenju od Bosne do kraja 2018. godine.

Dodik, koji je na udaru američkih sankcija jer je aktivno pokušavao omesti provedbu Daytona, prošle je jeseni putovao u Moskvu, gdje ga je ugostio ruski predsjednik Vladimir Putin.

Siebo Janssen, profesor povijesti na Sveučilištu u Koelnu, nedavno se vratio iz Sarajeva veoma zabrinut.

"Rat u Bosni je ponovno na stolu. Ako se Amerika povuče i prepusti ovaj prostor drugim sferama interesa, što onda?", upitao je, komentirajući mogućnost toga da se SAD povuče s Balkana.

"Nestabilnost jača, nacionalizam se vraća. Mislim da nas na ovom području čeka veoma, veoma problematičan period", zaključuje Janssen.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.