Pjevač deportiran iz SAD-a u Salvador. Njegov brat: Deportirali su ga zbog tetovaža

Screenshot: YouTube

Arturo Suarez do prije pet tjedana bio je profesionalni pjevač, nastupao je u Sjedinjenim Američkim Državama dok je čekao da mu se obradi zahtjev za azil. Rođen je u Venezueli, a u SAD je ušao legalno. Danas je zatvoren u ozloglašenom zatvoru u Salvadoru, kamo ga je poslala administracija Donalda Trumpa iako nikad nije bio na suđenju niti je, prema dostupnim informacijama, počinio kazneno djelo. 

Bijela kuća tvrdi da je član bande, ali nije iznijela dokaze koji bi to potkrijepili.

Njegov brat Nelson Suarez rekao je za Sky News da vjeruje kako je jedini "zločin" njegova brata to što je Venezuelac i što ima tetovaže. "On nije član bande", rekao je Nelson odlučno. "Zaključio sam da to mora biti zbog tetovaža. Ako nemaš kazneni dosje, nisi počinio zločin u SAD-u, koji bi drugi razlog mogao biti? Zato što si iz Venezuele?"

Uhitili su ga dok je snimao spot, otad obitelj nema informacije o njemu

Arturo (34) je snimao glazbeni spot kad su ga u ožujku uhitili imigracijski agenti. Prvo je odveden u deportacijski centar u El Pasu u Teksasu, a zatim je, prema svemu sudeći, ukrcan na vojni let za Salvador.

Njegova obitelj od tada nema nikakve vijesti o njemu. Ni odvjetnici ni organizacije za prava migranata nisu uspjeli stupiti u kontakt s više od 200 venezuelskih muškaraca koji su poslani u zatvor u kojem se nalaze članovi bandi MS-13 i Tren de Aragua.

Nelson je saznao da mu je brat najvjerojatnije zatvoru tek kad je na jednoj novinskoj stranici vidio fotografiju grupe zatvorenika s obrijanim glavama, vezanih ruku i nogu. "Na vratu mu se vidi tetovaža kolibrića", rekao je Nelson. Kaže da je Arturo tetovažu kolibrića posvetio njihovoj preminuloj majci. Uhićeni pjevač ima ukupno 33 tetovaže, među kojima su i klavir, stihovi pjesama i biblijski citati.

Nelson je novinarima pokazao dokumente koji potvrđuju da Arturo nema kazneni dosje ni u Venezueli, ni u Čileu, ni Kolumbiji, ni u SAD-u – zemljama u kojima je živio.

Trump u ožujku potpisao zakon o neprijateljskim strancima

Sky News je kontaktirao Bijelu kuću, Ministarstvo domovinske sigurnosti (DHS) i Imigracijske i carinske službe (ICE) za komentar slučaja, ali nisu dobili odgovor.

Inače, u ožujku je Donald Trump potpisao Zakon o neprijateljskim strancima iz 1798. godine, koji je dosad aktiviran samo tri puta, i to u ratnim vremenima. Ovaj zakon omogućuje predsjedniku da zadrži i deportira migrante koji legalno žive u SAD-u ako dolaze iz zemalja koje se smatraju "neprijateljskim" prema američkoj vladi. Trump je tvrdio da se venezuelska banda Tren de Aragua "infiltrirala u Sjedinjene Države".

Imigracijske vlasti fokusirale su se na tetovaže kao potencijalne simbole bandi. Prema sudskom podnesku Američke unije za građanske slobode (ACLU), službenici su koristili dokument pod nazivom "Vodič za validaciju neprijateljskih stranaca", koji uključuje sustav bodovanja za procjenu pripadnosti bandama.

Deportirali muškarca koji je čekao saslušanje

Imigranti koji skupe šest ili više bodova mogu biti označeni kao članovi bande Tren de Aragua. Tetovaže u kategoriji "simbolike" vrijede četiri boda, dok objave na društvenim mrežama sa simbolima bande nose dva boda. Među sumnjivim tetovažama su krune, zvijezde i logo Michaela Jordana (Jumpman).

Još jedan muškarac poslan u zatvor CECOT je 36-godišnji Jerce Reyes Barrios, bivši nogometaš i trener, koji je pobjegao iz Venezuele prošle godine nakon što je sudjelovao u prosvjedima protiv režima. Njegova odvjetnica Linette Tobin rekla je za Sky News da je Reyes Barrios ušao u SAD legalno nakon što je četiri mjeseca čekao u Meksiku na termin za imigracijski razgovor te se potom sam predao na granici.

Zadržan je u zatvoru maksimalne sigurnosti u SAD-u dok je čekao azilantsko saslušanje. No prije nego što je do tog saslušanja došlo, prebačen je u zatvor u Salvadoru. Prema riječima odvjetnice, označili su ga kao člana bande Tren de Aragua na temelju dva dokaza.

Dokazi su tetovaža Real Madrida i fotografija stara 13 godina

Prvi je tetovaža loga nogometnog kluba Real Madrid okružena krunicom. Tobin je u međuvremenu došla to izjave tattoo majstora koji potvrđuje da je tetovaža nastala isključivo zbog Reyesove ljubavi prema klubu.

Drugi dokaz je fotografija stara 13 godina, na kojoj se Reyes Barrios nalazi u hidromasažnoj kadi s prijateljima, iz studentskih dana. Prikazuje ga kako rukom pokazuje znak koji može značiti "rock and roll", ali vlasti su ga protumačile kao simbol bande.

Reyes Barrios nema kazneni dosje u Venezueli. "Nikad nisam doživjela nešto slično", rekla je odvjetnica Tobin. "Moj klijent je deportiran u treću zemlju i nemamo nikakav način da dođemo do njega. Njegova obitelj je očajna, stalno plaču jer ne znaju što mu se događa. Želimo da se vrati u SAD, da dobije termin za saslušanje i pravičan postupak."

Tobin kaže da ona i drugi odvjetnici koji zastupaju muškarce deportirane u Salvador pokušavaju uključiti radnu skupinu UN-a za prisilne nestanke kako bi barem provjerili njihovo zdravstveno stanje jer je zatvor potpuno "odsječen od svijeta".

Trumpova administracija priznala da je jedan muškarac greškom deportiran

Sky News je i u ovom slučaju zatražio komentar Ministarstva domovinske sigurnosti, ali odgovor nisu dobili. DHS je ranije objavio priopćenje u kojem navode da "procjene obavještajnih službi DHS-a nadilaze tetovaže" te tvrde da "društvene mreže ovog čovjeka pokazuju da je član bande Tren de Aragua".

Reyes Barrios ima zakazano imigracijsko saslušanje za 17. travnja, ali Trumpova administracija pokušava ga poništiti s obrazloženjem da se više ne nalazi na teritoriju SAD-a. U međuvremenu, djeca koju je Reyes Barrios trenirao u svom rodnom gradu Machiques u Venezueli organizirala su molitveno bdjenje tražeći njegovo oslobađanje.

Inače, administracija Donalda Trumpa priznala je da je barem jedan muškarac poslan u zatvor u Salvadoru zbog "administrativne pogreške". Kilmar Abrego Garcia, koji je živio u Marylandu, deportiran je unatoč presudi iz 2019. kojom mu je dopušten ostanak u SAD-u.

Sudac naredio da se muškarac mora vratiti u SAD

Bijela kuća je tvrdila da je Garcia član bande MS-13, no njegovi odvjetnici su izjavili da za to nema nikakvih dokaza. Savezni sudac je naredio da se Garcia mora vratiti u SAD do ponedjeljka, 7. travnja. Stephen Miller, zamjenik šefa kabineta Bijele kuće, na mreži X je suca nazvao "marksistom" koji "misli da je predsjednik Salvadora".

Tajnica za medije Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je: "Preporučujemo da sutkinja kontaktira predsjednika Bukelea jer nemamo saznanja da ima ovlasti nad Salvadorom."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.