Elizabeth Holmes nalazi se u zatvoru zbog prijevare investitora preko svoje tvrtke za testiranje krvi Theranos. A sada njezin partner pokreće vlastitu tvrtku. Billy Evans, s kojim Holmes ima dvoje djece, pokušava prikupiti sredstva za tvrtku koja se u promotivnim materijalima, koje je pregledao The New York Times, opisuje kao "budućnost dijagnostike" i "radikalno novi pristup zdravstvenim testiranjima".
Ako vam to zvuči poznato, to je zato što je i Theranos imao cilj donijeti revoluciju u dijagnostička testiranja. Start-up iz Silicijske doline privukao je pažnju cijelog svijeta tvrdeći, kako se kasnije ispostavilo lažno, da je razvio uređaj koji može obaviti niz složenih laboratorijskih testova iz samo jedne kapi krvi.
Evansova tvrtka zove se Haemanthus, prema biljci poznatoj kao krvavi cvijet. Planira započeti s testiranjem kućnih ljubimaca na bolesti, a zatim prijeći na ljude, prema riječima dvojice investitora kojima je tvrtka predstavljena i koji su govorili pod uvjetom anonimnosti.
Evansovi promotivni materijali, u kojima izražava nadu da će se prikupiti više od 50 milijuna dolara, navode da je konačni cilj "optimizacije ljudskog zdravlja".
Fotografija prototipa uređaja, koja je dostavljena potencijalnim investitorima, fizički podsjeća na zloglasni uređaj Theranosa za testiranje krvi, poznat pod imenima Edison ili miniLab. Evansov uređaj pravokutnog je oblika, prema investicijskim materijalima s podesivim laserima u unutrašnjosti.
Haemanthus navodi da će njegov uređaj testirati krv, kao i slinu i urin. Promotivni dokumenti priloženi uz fotografiju navode da "nema regulatornog nadzora - USDA je to potvrdio pisanim putem".
Nije jasno što točno tvrtka time misli. Glasnogovornik američkog Ministarstva poljoprivrede (US Department of Agriculture), Seth Christensen, rekao je da ne može potvrditi je li ministarstvo bilo u kontaktu s Haemanthusom. "USDA regulira veterinarsku dijagnostiku, uključujući testiranje krvi”, rekao je Christensen.
Evans tvrdi sljedeće: "Kada ste u tajnosti, pokušavate ostati u tajnosti. Oni neće pronaći ništa povezano s imenom Haemanthus". Raspolaže s djelomično redigiranim dokumentom Ministarstva poljoprivrede koji navodi: "Ne čini se da je predloženi proizvod u nadležnosti Centra za veterinarsku biologiju, koji je dio USDA”.
Evans je 33-godišnji nasljednik hotelskog bogatstva iz Kalifornije, a Elizabeth Holmes upoznao je dok su je savezne vlasti istraživale. Dosad nije javno govorio o novom poslovnom pothvatu. Dokumenti pokazuju da je već okupio desetak zaposlenika.
James Breyer, poznati investitor, kaže da mu je predloženo ulaganje, ali je to odbio iz istih razloga zbog kojih je dvaput odbio Theranos: "U dijagnostici je razlika između uvjerljive priče i izvrsne tvrtke uvijek u znanstvenoj utemeljenosti i kliničkoj korisnosti".
Ako su nastavci norma u takozvanom disruptivnom tehnološkom svijetu, onda je ovaj posebno smion. Theranos je prošlog desetljeća postao jedan od najhvaljenijih start-upova na svijetu i privukao velike investitore (Rupert Murdoch, Larry Ellison) te savjetodavni odbor u kojem je bio i Henry Kissinger.
Elizabeth Holmes, često odjevena u crnu dolčevitu koja je izazivala usporedbe s osnivačem Applea Steveom Jobsom, krasila je naslovnice časopisa i bila pozvana u Bijelu kuću. Malo tko je znao da tehnologija Theranosa nije mogla dijagnosticirati stotine stanja koje je tvrdila da može.
Kako je dokumentirano u The Wall Street Journalu, uspješnoj knjizi, podcastu, televizijskoj seriji i kasnije kaznenim postupcima, Theranos je uglavnom koristio tehnologiju trećih strana za izvođenje osnovnih testova - kada bi testiranje uopće bilo provedeno. Pacijenti su dobivali pogrešne dijagnoze. Tvrtka se urušila prije nego što je gospođa Holmes optužena za prijevaru.
Holmes je cijelo vrijeme tvrdila da je nevina, ali osuđena je za prijevaru 2022. godine i dobila kaznu od 11 godina zatvora. Trenutačno je u saveznom zatvoru u Bryanu u Teksasu.
Evansova ideja za Haemanthus postoji najmanje godinu i pol, otkad je tvrtku registrirao u američkoj saveznoj državi Delaware. Dokumenti podneseni u Delawareu i Teksasu pokazuju da su se uredi nalazili na različitim adresama u četvrti South Lamar u Austinu (Teksas), gdje Evans živi s njihovo dvoje djece.
Haemanthus je započeo s prikupljanjem 3,5 milijuna dolara sredstava od prijatelja i obitelji, a tijekom proljeća počeo se obraćati imućnijim ulagačima u Austinu i San Franciscu za dodatnih 15 milijuna dolara.
Većina menadžmenta Haemanthusa dolazi iz tvrtke Luminar, posrnule kompanije za autonomna vozila u kojoj je Evans radio dvije godine, prema svom profilu na LinkedInu. Zdravstvena skrb za kućne ljubimce prvo je tržište koje Evansova tvrtka namjerava obuhvatiti. Start-up je dosad dobio jedan patent.
Prema promotivnim materijalima i patentu tvrtke, uređaj Haemanthusa koristit će laser za skeniranje krvi, sline ili urina kućnih ljubimaca i analizirati uzorke na molekularnoj razini. Prema marketinškom materijalu, u svega nekoliko sekundi uređaj će moći identificirati i kvantificirati biomarkere poput glukoze i hormona te primijeniti ono što tvrtka naziva modelima dubokog učenja za otkrivanje raka i infekcija.
Veterinarska medicina postala je golemo tržište jer tvrtke privatnog kapitala sve češće kupuju i konsolidiraju neovisne veterinarske prakse. Samo testiranja na rak kod kućnih ljubimaca predstavljaju tržište vrijedno više milijardi dolara. Edgemont Partners, investicijska banka specijalizirana za zdravstvo, opisuje to kao "industriju otpornu na recesiju".
Haemanthus je rekao investitorima da ima dvadesetak savjetnika, uključujući veterinare i dijagnostičare, iako ih nije imenovao. Materijali Haemanthusa navode da je dugoročni cilj razviti verziju uređaja veličine poštanske marke koja bi se mogla nositi i koristiti za ljude: "Na temelju našeg iskustva i povratnih informacija partnera, to će zahtijevati tri godine i 70 milijuna dolara."