Parazitska HGK dijelila nagrade. Burilović: Pred nama je vrijeme održivosti

Foto: Marin Tironi / INDEX

HRVATSKA gospodarska komora (HGK) večeras je dodijelila nagrade Zlatna kuna, pri čemu je najboljom velikom tvrtkom, kao i lani, proglašen HS Produkt, a nagradu za životno djelo dobio je bivši dugogodišnji predsjednik Uprave Končar Elektroindustrije Darinko Bago.

HS Produkt je, s 30 godina iskustva u proizvodnji vatrenog oružja, izrastao u jednog od vodećih proizvođača vrhunskog streljačkog oružja s jednom od najvećih proizvodnih tvornica u svijetu. Svoje inovacije plasirao je u više od 40 zemalja, a trenutno ima više od 1800 zaposlenih.

"Ovo je druga godina zaredom da smo osvojili ovu prestižnu nagradu i očigledno postoji metoda za uspjeh", rekao je predsjednik Uprave HS Produkta Željko Pavlin na svečanosti dodjele Zlatnih kuna u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu.

"Više nismo lokomotiva samo za gospodarstvo naše Karlovačke županije već i gospodarstva Hrvatske", dodao je. 

Nagrade dobile tvornica potpaljivača i tvrtka koja razvija naočale za pilote dronova

U kategoriji tvrtki srednje veličine Zlatnu kunu dobila je tvrtka Olimp. Olimp je prva i jedina tvornica u Hrvatskoj koja proizvodi potpaljivače. Posluje od 2012. godine i trenutno u zaleđu Benkovca zapošljava 30 ljudi. Kocke za potpalu izvozi u 52 zemlje, od Engleske preko cijele Europe do Saudijske Arabije.

Nagrada za najuspješniju banku pripala je Erste&Steiermärkische banci, a priznanje za najuspješnije društvo za osiguranje pripalo je Wiener osiguranju VIG.

Zlatna kuna za životno djelo uručena je Darinku Bagi, bivšem dugogodišnjem predsjedniku Uprave Končar Elektroindustrije i sadašnjem predsjedniku Udruge Hrvatski izvoznici.

Priznanje za najinovativniju tvrtku dobila je tvrtka Orqa koja je osnovana 2018. godine i bavi se razvojem videonaočala za pilote dronova te je vodeća regionalna tvrtka u industriji bespilotnih letjelica (dronova).

Burilović: Pred nama je vrijeme održivosti

Predsjednik vlade Andrej Plenković uz ostalo je na dodjeli nagrada rekao da su gradnja Pelješkog mosta, ulazak u Šengen i eurozonu dugoročni uspjesi koji će se odraziti na gospodarstvo.

Prema njegovim riječima, nakon niza godina s relativno niskom stopom inflacije sada se suočavamo s višim stopama te u takvoj situaciji vlada mora pojačati intervencije, što je i učinila. 

"Vlada svojim mjerama nastoji rasteretiti pritisak i udarac na standard hrvatskih građana, pomoći gospodarstvu i kompanijama da premoste ovu krizu", istaknuo je Plenković

"Pred nama je vrijeme održivosti i mnogi su okrenuti prema njoj, a u fokusu našega rada bit će održivost, što veća energetska samodostatnost, kao i razvoj prehrambene industrije", rekao je predsjednik HGK Luka Burilović.

HGK je stvorila Vidoševića, njemu se sudi zbog izvlačenja milijuna

Podsjetimo na nekoliko činjenica o HGK, počevši od toga da je Nadan Vidošević, kojem se sudi za milijunski kriminal, bio njen dugogodišnji predsjednik. Uhićen je sredinom studenoga 2013. godine, a u središtu optužnice je bila afera Remorker. Vidoševića se tereti da je iz HGK izvukao najmanje 39 milijuna kuna.

Igor Premilovac je prvi progovorio kako je preko svoje češke tvrtke Remorker naplaćivao fiktivne račune i oprani novac vraćao u Hrvatsku, a marketinški stručnjak Davor Komerički je Vidoševića povezao s lancem izvlačenja novca iz HGK. Osim njih, sporazumno su osuđeni i Vidoševićeva nekretninska savjetnica Vesna Rodić te Jasna Mrakovčić Grubić koja je priznala da je uz Vidoševića iz HGK izvlačila novac lažirajući kupnju umjetničkih slika.

Niz skandala HGK

Uz HGK se i u godinama nakon odlaska Vidoševića vezao niz skandala. Primjerice onaj kada su imali konferenciju u gradu u kojem je igrala hrvatska reprezentacija. 

>> Pogledajte ovu slučajnost, uhljebi iz HGK imaju skup u istom gradu gdje igra Hrvatska

Godine 2018. HGK je pod vodstvom Vidoševićevog nasljednika Luke Burilovića imao konferenciju baš u ruskom gradu u kojem je hrvatska nogometna reprezentacija igrala utakmicu na Svjetskom prvenstvu.

Firme nakon gašenja moraju 11 godina plaćati HGK da im čuva dokumentaciju

U javnosti je odjeknula i informacija da, nakon što poduzetnik ugasi tvrtku, što će s obzirom na poslovno okruženje sve češće biti slučaj, poslovne knjige i dokumentaciju mora predati na čuvanje Hrvatskoj gospodarskoj komori, što je propisano člankom 127. Zakona o trgovačkim društvima.

>> Ako gasite tvrtku, morate 11 godina plaćati HGK da vam čuva dokumentaciju

Iako je i ranije, naravno, postojala obveza čuvanja određene dokumentacije nakon gašenja tvrtke, računovođe je iznenadilo da će to raditi Hrvatska gospodarska komora. Čuvanje, barem za dokumentaciju u fizičkom obliku, nije besplatno, što poskupljuje zatvaranje tvrtke.

Pravilnik propisuje da se za dokumentaciju koja se čuva trajno (obračuni plaća, godišnji financijski izvještaji) plaća 10 godina pohrane - što bi značilo 3000 kn za metar dužni. Za ostalu dokumentaciju propisano je čuvanje 11 godina, što bi značilo da poslovne knjige zadnje godine treba čuvati 11 godina, prethodnu godinu 10 godina itd.

Uzmemo li za primjer mikrofirmu staru pet godina koja u šestoj godini pokrene likvidaciju i da prosječno ima četiri registratora godišnje, tj. dva metra dužna, od čega je metar dokumentacije koja se čuva trajno, dolazimo do iznosa od 28.500 kuna.

Večera od 100.000 kuna u jednom od najluksuznijih restorana u Berlinu

Početkom 2020. godine, kako je pisao Index, Hrvatska gospodarska komora organizirala je večeru u najluksuznijem i najelitnijem hotelu u Berinu - Adlonu. Večera je koštala gotovo 100.000 kuna, bez pića. Iz HGK su Indexu potvrdili da su večeru organizirali povodom nastupa Hrvatske kao zemlje partnera sajma Zeleni tjedan - Grüne Woche 2020. u Berlinu. Navode kako je u organizaciji nastupa Hrvatske u Njemačkoj sudjelovalo i Ministarstvo poljoprivrede, no HGK je sama snosila troškove večere koji su iznosili 13.230 eura, što je oko 100.000 kuna. 

>> Uhljebi iz HGK spiskali 100.000 kuna na večeru u najelitnijem hotelu u Berlinu

O kakvom se hotelu radi, govori činjenica da su ondje odsjedali britanska kraljica Elizabeta, Angelina Jolie, Brad Pitt, Lady Gaga te brojne druge svjetske zvijezde, a tamo je nastala i poznata snimka Michaela Jacksona koji je svog tada 8-mjesečnog sina Princea Michaela II držao prebačenog preko balkona, kako bi ga vidjeli njegovi obožavatelji.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.