FRANCUSKI sud osudio je na 25 godina zatvora muškarca koji je na odlagalištu smeća spalio 17-godišnju djevojku, izvještava CNN.
Ubojstvo maloljetne Sohane Benziane u listopadu 2002. godine izazvao je val feminističkih prosvjeda diljem Francuske, a koje su pokrenule žene pobunjene protiv atmosfere straha i nasilja koje progoni mnoge djevojke u siromašnim naseljima.
22-godišnji Jamal Derrar priznao je kako je žrtvu odveo na odlagalište smeća, nakon čega ju je polio benzinom i prijetio joj upaljačem, izjavivši pri tome kako ju je samo želio uplašiti.
Prijatelj optuženog, 23-godišnji Tony Rocca osuđen je na 8 godina zatvora zbog sudjelovanja u zločinu.
"To je bila nesreća." - izjavio je Derrar tijekom suđenja, dodavši kako je smatrao da ima situaciju pod kontrolom, te kako mu je namjera bila "zabaviti se prijeteći djevojci", nakon čega je ugledao vatru koja je odjednom počela plamtjeti.
"Bojim se. Znam da ću provesti mladost u zatvoru i ne ponosim se time. Osjećam sram." - izrazio je pokajanje optuženi.
Derrar je optužen zbog počinjenog čina "mučenja i barbarstva" koje je rezultiralo nenamjernim ubojstvom.
Derrar je također priznao kako je sa Sohane Benziane želio razgovarati o obnovi njihove veze, no ona za to nije htjela ni čuti.
No, jedan od svjedoka izjavio je kako njih dvoje nikada nisu bili u vezi. Derrar je ušao u konflikt sa dečkom ubijene Benziane te je na njoj odlučio "iskaliti bijes", izjava je svjedoka.
Tužiteljstvo je za Derrarea odlučilo zatražiti kaznu od 25 godina zavora.
"Slika žene spaljene žive vraća nas nekoliko stoljeća unatrag." - izjavio je pred sudom u petak tužitelj Jean-Paul Content, dodavši kako je smrt 17- godišnje Benziane postala simbolom najtežeg oblika nasilja nad ženama.
Tragedija, u kojoj je nastradala djevojka u agoniji nastojala ugasiti plamteću vatru na sebi, sve dok kasnije nije umrla u bolnici, izazvala je bijes među ženama diljem Francuske.
Životni uvjeti u siromašnim predjelima izvan Pariza postali su temom brojnih rasprava još prošle godine, kada je tamošnja mladež, nezadovoljna zbog diskriminacije i nedostatka životne perspektive, izazvala nemire spalivši na tisuće automobila.
Nezaposlenost u predgrađima Pariza, gdje žive i brojni potomci doseljenika iz Afrike, do 5 puta je viša nego u ostalim dijelovima Francuske.
Ponukane time, feminističke organizacije sve se više, između ostalog, bore protiv nasilja i pritiska vršenog nad ženama koje žive u siromašnim predgrađima Pariza.
B.S.