U Zagrebu je održan završni događaj projekta Grow Strong!, koji predstavlja primjer kako se međunarodna razvojna suradnja može konkretno provoditi i izvan političkih okvira – kroz suradnju organizacija civilnog društva, razmjenu znanja i ulaganje u obrazovanje.
Projekt Grow Strong! rezultat je partnerstva između zagrebačke udruge Borders:none i marokanske organizacije Atal iz Larachea, grada na mediteranskoj obali. U trajanju od 18 mjeseci, projekt je osnažio lokalni tim Atala znanjem i metodologijom za provedbu digitalnih i tehnoloških edukacija namijenjenih prvenstveno mladima i ženama sa smanjenim mogućnostima. Cilj: stvoriti realne prilike za pristojno zaposlenje i time smanjiti potrebu za neregularnim migracijama.
Maroko, kao zemlja u kojoj je stopa nezaposlenosti među mladima visoka, jedan je od ključnih polaznih točaka za migracije prema Europi. Međutim, nedostatak formalnog obrazovanja i praktičnih vještina često vodi do nezaposlenosti čak i među onima koji migriraju, čime se povećava rizik od siromaštva i eksploatacije – kako u zemlji podrijetla, tako i u zemlji odredišta.
“Ako ljudima damo znanje i alate, ne moraju napustiti svoju zemlju da bi preživjeli. Ili će barem otići pripremljeni – s vještinama koje su potrebne i tražene u Europi,” poručuju iz Borders:none.
Upravo je zato naglasak projekta bio na jačanju lokalnih kapaciteta – ne samo kroz radionice i treninge, nego kroz stvaranje temelja za dugoročan rad Atala s lokalnom zajednicom. Obrazovanje u području HTML-a, CSS-a i digitalne pismenosti tako je postalo polazišna točka za širu društvenu promjenu.
Hrvatska, kao članica EU i međunarodne zajednice, od 2011. aktivno sudjeluje u pružanju razvojne pomoći. Kroz Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH, financiraju se projekti koji pridonose globalnoj borbi protiv siromaštva, nejednakosti i društvene isključenosti.
Projekt Grow Strong! primjer je kako organizacije civilnog društva mogu biti ključni nositelji međunarodne razvojne suradnje, posebno u područjima poput obrazovanja, zapošljavanja i ljudskih prava. Borders:none je kroz ovaj projekt ušao u područje razvojne suradnje kao logičan nastavak svog rada s izbjeglicama i migrantima u Hrvatskoj.
No ono što organizatori ističu kao najvrjednije – jest činjenica da Atal sada samostalno može nastaviti s provedbom sličnih programa.
Na današnjem događaju u Zagrebu sudjelovali su predstavnici institucija, diplomatskih misija, obrazovnih ustanova i organizacija civilnog društva. Uz predstavljanje rezultata, naglasak je bio i na važnosti međusektorske suradnje te razvoju održivih partnerstava.
“Ovo nije bio samo projekt – ovo je ulaganje u ljude. U njihove vještine, dostojanstvo i budućnost.”