OŽALOŠĆENI Ukrajinci na današnji datum obilježavaju dvadesetu godišnjicu černobilske nuklearne katastrofe koja se dogodila u tadašnjem Sovjetskom savezu, današnjoj Ukrajini.
Stotine ljudi, noseći svijeće i crvene karanfile, prošlo je ulicima Slavutiča, grada udaljenog samo nekoliko kilometara od nuklearne elektrane Černobil, gdje se 26. travnja 1986. dogodila najveća nuklearna katastrofa u povijesti svijeta.
Slavutič je danas poznat i pod nazivom "Grad duhova", a namijenjen je radnicima elektrane i njihovim obiteljima, koji su svoj dom izgubili uslijed evakuacije nakon katastrofe.
Ukrajinski predsjednik Viktor Juščenko u Kijevu je također obilježio dvadesetu godišnjicu katastrofe.
Zajedno sa ostalim državnim službenicima ispred "černobilske crkve" gdje se ožalošćeni okupljaju svake godine, položio je buket ruža na spomen ploču na kojoj su ispisana imena vatrogasaca, inženjera, upravitelja i ostalih koji su poginuli pokušavajući ugasiti vatru te onih koji su preminuli kasnije zbog izlaganja radioaktivnom zračenju.
Procesija ožalošćenih, nakon tihog marša ulicama Slavutiča, došla je do spomen ploče, gdje su sudionici povorke položili svijeće u podnožju zida sa ugraviranim likovima poginulih.
U Černobilu je 1986. tijekom ispitivanja sustava hlađenja došlo do eksplozije tri godine starog reaktora u nuklearnoj elektrani Černobil.
Obavijest o nesreći u javnost je izašla tek dva dana nakon eksplozije. U tom trenutku je oko 48.000 stanovnika Pripjata bilo evakuirano, a 1.800 helikoptera pokušavalo je pijeskom i raznim drugim vatrogasnim sredstvima zaustaviti požar u reaktoru.
Istjecanje radioaktivnih tvari zaustavljeno je tek deset dana nakon eksploazije, a sedam mjeseci kasnije reaktor je prekriven metalnim krovom čime je samo privremeno zataškana velika nuklearna katastrofa.
Eksploziju su najprije i najjače osjetili stanovnici grada Pripjata, koji je udaljen svega 3km od nuklearne elektrane, a veliki radioaktivni oblak nošen vjetrom se u početku širio prema Bjelorusiji i Rusiji, a kasnije se nadvio i nad veći dio Europe.
Procjene broja smrti koje se povezuju s černobilskom katastrofom variraju.
Dok Svjetska zdravstvena organizacija predviđa kako će broj poginulih zbog izlaganja radijaciji uslijed černobilske katastrofe u budućnosti dosegnuti brojku od 9,000 ljudi, ekološka organizacija Greenpeace predviđa da će ta brojka ipak biti viša, te govori o znatno većem broju od čak 93,000 mrtvih.
Iz Černobila su evakuirane stotine tisuća ljudi. Podaci UN-a kažu kako 7 milijuna ljudi još uvijek živi na području na kojemu je razina radijacije izuzetno visoka.
B.S.