Njemačka demokršćanka: Crkva smije izražavati mišljenje, ali ne želim to financirati

Foto: EPA

Unutar njemačke najjače političke stranke Kršćansko-demokratske unije (CDU), koja sastavlja novu njemačku vladu, razvila se danas rasprava o tome smije li se crkva u Njemačkoj miješati u dnevnopolitičke događaje.

"Crkva je od samog početka bila politička", rekla je za javni servis RBB njemačka veleposlanica u Vatikanu Annette Schavan (CDU). Ona je rekla kako od samog početka crkvu krase dvije strane, duhovna i ona koja se brine o stanju u svijetu. "Ova dva aspekta se ne mogu razdvajati", rekla je Schavan.

Ona je time reagirala na kritiku svoje stranačke kolegice i nove predsjednice Bundestaga Julie Klöckner koja je kritizirala crkvu zbog prečestog miješanja u dnevnopolitička pitanja. "Crkva ne bi smjela biti jedna u nizu nevladinih organizacija", rekla je Klöckner reagirajući na redovite komentare jedne od dviju glavnih njemačkih crkava, katoličke i protestantske, na politička kretanja u Njemačkoj.

"Crkva treba pružiti utjehu i stabilnost"

"Jasno je da se crkva smije izjašnjavati o svemu, pa tako i o uvođenju općeg ograničenja brzine na autocestama, ali je za to ne želim pod svaku cijenu financirati svojim crkvenim porezom", rekla je Klöckner.

Klöckner, bivša ministrica poljoprivrede u kabinetu Angele Merkel, koja je i sama studirala katoličku teologiju i aktivna je u laičkim crkvenim gremijima, smatra da se od crkve očekuje da u svakodnevici pruža riječ utjehe i doprinosi stabilnosti.

"Tijekom pandemije koronavirusa crkva je ipak mogla djelovati više u smjeru stabilnosti i moralne podrške", rekla je Klöckner. Izjave nove predsjednice Bundestaga, što je prema ustavu po položaju protokolarno druga pozicija u zemlji iza predsjedničke i ispred kancelarske, kritizirali su i socijaldemokrati i zeleni.

Zeleni: Zašto se Crkva ne bi smjela izjašnjavati?

"Zašto se crkva ne bi smjela izjašnjavati glede nepravde, socijalne kohezije i ljubavi među bližnjima? To su egzistencijalna pitanja današnjice", rekla je predsjednica zastupničkog kluba stranke Zeleni Britta Hasselmann.

Veleposlanica u Vatikanu Schavan ukazala je na djelovanje pape Ivana Pavla II. koji je bio snažno povezan s oporbenim sindikatom Solidarnost i time utjecao na pad komunističkog režima u Poljskoj.

"Nikome ne bi palo kritizirati papu Ivana Pavla II. za vrijeme komunizma"

"Nikome tada ne bi palo na pamet da kritizira političke aktivnosti pape", rekla je Schavan. Ona je zaključila kako crkva sigurno zauzima stavove koji nekima ne odgovaraju, ali da to ne znači da crkvi treba zabraniti komentiranje političke svakodnevice.

Crkva je u posljednje vrijeme kritizirala antimigracijski pravac buduće vlade demokršćanskog kancelara Friedricha Merza, koji želi zatvoriti granice za sve useljenike bez potrebnih dokumenata, pa i one koji u Njemačku dolaze kako bi potražili zaštitu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.