Nekoliko zemalja, uključujući dugogodišnje američke saveznike poput Australije, Kanade i Ujedinjenog Kraljevstva, počelo je upozoravati svoje građane na rizike putovanja u SAD, piše Yahoo.
Australija je u lipnju ažurirala svoje upozorenje, upozorivši na oružano nasilje, građanske prosvjede i nepredvidivu provedbu imigracijskih propisa. Iako upozorenje i dalje ostaje na razini 1 (“primjenjujte uobičajene mjere opreza”), australske vlasti savjetuju putnicima da budu posebno oprezni na mjestima poput trgovačkih centara, prometnih čvorišta i javnih prostora.
Također su upozorile na Američki program bezviznog režima, istaknuvši da američke vlasti mogu odbiti ulazak u zemlju bez ikakvog objašnjenja.
Novi Zeland je podigao razinu upozorenja na razinu 2 zbog slučajeva u kojima su njihovi građani zadržavani ili im je ulazak bio odgođen zbog neslaganja u dokumentaciji.
Kanada je postupila slično, dodavši upozorenja o nasilnom kriminalu i masovnim pucnjavama u velikim gradovima, uključujući Los Angeles, New York i Chicago. Kanadske vlasti dodatno su upozorile na sve ozbiljniji problem krijumčarenja droge u blizini granice između SAD-a i Meksika.
Njemačka, Francuska, Danska i Finska izdale su upozorenja vezana uz nove američke politike o oznakama spola, koje mogu utjecati na putnike koji koriste “X” ili nebinarne oznake. Od siječnja, u nekim slučajevima odbijen je ulazak osobama čiji putni dokumenti ne odgovaraju spolu dodijeljenom pri rođenju.
Velika Britanija otišla je i korak dalje. Ministarstvo vanjskih poslova upozorilo je da čak i manji propusti pri ulasku u SAD mogu dovesti do zadržavanja ili deportacije, uz napomenu da se zakoni značajno razlikuju među američkim saveznim državama.
Hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova je 19. lipnja objavilo nadopune smjernicama za putovanja u SAD. Preporučuje "oprez i daljnje informiranje prije puta". Također se upozorava na opasnosti od pljačke i kriminala, široke dostupnosti oružja, kao i na policiju koja se neće "libiti koristiti silu ako se policajci osjete ugroženima".
Ministarstvo naglašava i da su u SAD-u izrazito visoki troškovi liječenja te da se na nekim mjestima ne gleda blagonaklono na pješačenje. Napominju i da šetanje parkom tijekom noći u nekim situacijama može rezultirati uhićenjem.
Posljedice su već vidljive. Svjetsko vijeće za putovanja i turizam (WTTC) predviđa pad prihoda od međunarodnog turizma u SAD-u od 12.5 milijardi dolara u 2025. godini, dijelom upravo zbog ovih upozorenja.
To bi mogao biti ozbiljan udarac za gradove koji ovise o stranim gostima da bi popunili restorane, hotele i turističke atrakcije.