Nizozemski mediji: SAD se protivi nazočnosti Zelenskog na sljedećem summitu NATO-a

Foto: EPA

U turskom gradu Antalyji ovog će se tjedna sastati 32 ministra vanjskih poslova NATO-a uoči velikog summita u Haagu krajem lipnja. Glavna tema bit će nova tzv. "NATO norma", odnosno postotak bruto domaćeg proizvoda (BDP) koji se od država članica očekuje da izdvajaju za obranu.

No, kako piše nizozemski NOS, u hodnicima se vodi i druga rasprava: hoće li ukrajinski predsjednik Zelenski biti dobrodošao u Haagu?

Po tvrdnjama nizozemskog medija, iz izvora bliskih NATO-u dolazi informacija da se SAD protivi nazočnosti Zelenskog na summitu idućeg mjeseca. Navodi se da administracija predsjednika Trumpa oklijeva, dijelom i zbog složenog odnosa između dvojice čelnika. Zelenski je ranije bio počasni gost na NATO-ovim summitima.

"Zabrana dolaska Zelenskog bila bi diplomatska katastrofa za Nizozemsku koju nijedan glasnogovornik ne može opravdati", kaže jedan od sudionika za NOS, naglašavajući da je prerano za zaključke. Summit je za šest tjedana i još se svašta može dogoditi. "Sada se fokusiramo na upitnike", navode diplomati.

NATO norma

Ovog tjedna u Antalyji glavna tema bit će NATO norma. Novi američki veleposlanik pri NATO-u, Matthew Whitaker, kaže da očekuje "žustru raspravu" o zahtjevu predsjednika Trumpa da saveznici izdvajaju 5 posto za obranu.

>>Šefovi diplomacija NATO članica sastaju se u Turskoj. Traže se veća ulaganja u obranu

Isprva su diplomati taj broj odbacivali kao "polaznu ponudu", no sada je jasno da je Trump ozbiljan. "Radujemo se što ćemo ovaj tjedan čuti od naših saveznika detalje o tome kako planiraju to ostvariti", izjavio je Whitaker.

Tih 5 posto više je nego dvostruko od trenutačnog standarda od 2 posto. Šef NATO-a Mark Rutte podržava Trumpove napore, što je prošlog tjedna nenamjerno potvrdio nizozemski premijer Schoof. Članice saveza dobile bi sedam godina da povećaju izdvajanja na 3.5 posto BDP-a za obranu, uz godišnje povećanje od oko 0.2 postotna boda.

Osim toga, države bi morale izdvajati dodatnih 1.5 posto na "izdatke povezane s obranom", poput kibernetičke sigurnosti i jačanja mostova preko kojih moraju prelaziti tenkovi.

Zajedno, to čini 5 posto, što bi, nadaju se diplomati, trebalo zadovoljiti Trumpa i privući ga u Haag. Prema Whitakeru, "u potpunosti očekujemo da će Donald Trump biti u Haagu na NATO-ovu summitu." No ne dijele svi u NATO-ovim hodnicima taj optimizam, piše NOS.

Europski profiteri

Sudionici ne vide puno prostora za raspravu o Rutteovu prijedlogu postotaka. "Tako će i biti", kaže jedan insajder. Drugi ipak očekuju "intenzivne rasprave" o nadzoru brojeva.

U veljači je američki ministar obrane Hegseth jasno poručio da članice NATO-a izvan SAD-a više ne mogu računati na američku sigurnosnu zaštitu.

Trump i njegovi ministri europske saveznike nazivaju "švercerima", profiterima koji iskorištavaju američku obranu. Zato su si Europljani mogli priuštiti ulaganje u socijalnu državu umjesto u obranu, tvrde Amerikanci. Tome sada mora doći kraj. "Od europskih saveznika tražimo da postanu ravnopravni partneri", kaže Whitaker.

O Ukrajini

Ministri vanjskih poslova u Antalyji raspravljat će i o pokušajima uspostave primirja između Rusije i Ukrajine. U tom kontekstu najviše će gledati prema Istanbulu, 700 kilometara sjevernije. Predsjednici Ukrajine i Rusije, Zelenski i Putin, možda će se tamo sastati sutra.

>>Čeka se Putina, ima još par sati. "Ako ne obranimo Ukrajinu, slijedi globalni kaos"

Kako pregovori o okončanju rata traju, teško je predvidjeti što će se o Ukrajini raspravljati na summitu krajem lipnja, rekao je američki veleposlanik Whitaker.

Kratak summit

Insajderi za NOS navode da je jasno kako će summit u Haagu biti vrlo kratak. Prvog dana, u utorak 24. lipnja, održat će se samo večera s kraljem, a u srijedu zajednička sjednica s čelnicima 32 države.

To je u oštrom kontrastu s prošlogodišnjim summitom u Washingtonu. Osim rasprave među čelnicima, tada su održani i službeni sastanci s kolegama iz Novog Zelanda, Japana, Australije i Koreje te EU-a, kao i sastanak s ukrajinskim predsjednikom Zelenskim u tzv. "NATO-ukrajinskom vijeću".

Toga u Haagu neće biti. Dobro je poznato da Trump ne voli duge sastanke, pa se sve formalnosti svode na minimum kako bi se izbjegle nepotrebne prepirke, nadodaje NOS.

Za dva tjedna ministri obrane sastaju se u sjedištu NATO-a u Bruxellesu, na posljednjem službenom sastanku prije 25. lipnja, kada sve počinje u Haagu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.