Netanyahu je jučer kapitulirao pred Trumpom, nije dobio ništa. To je pouka svima

Foto: Profimedia

Kad je Benjamin Netanyahu u subotu pozvan u Bijelu kuću, očekivalo se da je razlog hitan sastanak s Donaldom Trumpom kako bi se riješila nova carina od 17 posto koju je SAD netom prije uveo na izraelsku robu. Kako piše Sky News u analizi situacije, izraelski dužnosnici to su i neslužbeno sugerirali novinarima.

Činilo se da će Izrael postati ogledni primjer, svojevrsni testni slučaj za ostatak svijeta. Netanyahu je već ranije najavio da će njegova vlada ukinuti sve carine i trgovinske prepreke za američku robu koja ulazi u Izrael.

Netanyahu dao sve, Trump ništa

Trump je sastanak otvorio pozivom Netanyahuu da kaže svijetu što će Izrael učiniti za SAD. I Netanyahu je to, uz puno poštovanja, i učinio.

"Uklonit ćemo deficit i trgovinske prepreke koje su nepotrebno uvedene", poručio je, dodajući da to "može poslužiti kao model za druge zemlje".

Bilo je razumljivo očekivati da će Trump nešto ponuditi zauzvrat, ali to se nije dogodilo. Umjesto toga, američki predsjednik je skrenuo razgovor na druge teme, od Irana do Gaze, bez ikakvog osvrta na carine.

Kad je izraelski novinar Yanir Cozin s GLZ Radija napokon postavio očito pitanje, hoće li Trump smanjiti carine na izraelsku robu, odgovor je bio porazan. "Nisam siguran", rekao je Trump. "Vidjet ćemo. Dajemo Izraelu milijarde dolara, 4 milijarde godišnje. Brinemo o prijateljima, ne o neprijateljima."

Nedefinirano, proturječno i, kako primjećuje Sky, možda namjerno neobvezujuće.

Trump: Čast mi je voditi ovaj trgovinski rat

Sky piše da su izraelski dužnosnici nakon sastanka ostali bez komentara, a jedan europski diplomat priznao je da uopće nije jasno je li Trump voljan pregovarati i pod kojim uvjetima.

Trump je gotovo sat vremena govorio o svom trgovinskom ratu. Kad su ga pitali mogu li države s njim dogovoriti carinske stope ispod osnovnih 10 posto (koje vrijede za većinu svijeta), nije odgovorio jasno.

"Pljačkali su nas", rekao je. "Sad ćemo biti pravedni." Jedino što je ponudio Netanyahuu bila je rečenica: "Bibi će doći do slobodne osnovice", da bi nekoliko rečenica kasnije sam sebi proturječio.

"Čast mi je voditi ovaj trgovinski rat. Nitko drugi to nije napravio", rekao je, dok su svjetska tržišta tonula.

Kaos, kontradikcije i ucjena bez garancija

Trump je komentirao i oprečne izjave svoje ekipe. Jedni kažu da "nema pregovora", drugi da je "sve predmet pregovora".

"Oboje može biti istina", rekao je. "Mogu biti trajne mjere, ali i pregovori."

Posebno se okomio na netarifne prepreke (NTB-ove) - propise i standarde koji onemogućuju američkoj robi ulazak na strana tržišta. Optužio je EU i Japan da "ne žele kupovati američke automobile", iako je jasno da mnogi modeli ne udovoljavaju europskim sigurnosnim standardima, a i ne uklapaju se u potrošačke navike.

Velik dio NTB-a odnosi se i na sanitarne i fitosanitarne mjere (SPS), poput pravila o hrani i lijekovima - sve ono zbog čega se svojedobno vodila rasprava o kloriranoj piletini. UK je, i nakon Brexita, ostao usklađen s dijelom europskih pravila, no sada raste pritisak da ih ublaži kako bi udovoljio Washingtonu.

Sky zaključuje da čak ni takve ponude možda neće biti dovoljne – jer iskustvo iz Ovalnog ureda pokazuje da Trump ne daje ništa konkretno, čak ni saveznicima koji mu izađu u susret bezuvjetno.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.