Stanje u Kini nije dobro, ne popuštaju s lockdownom: "Ne ubija nas covid, nego mjere"

Foto: EPA

KAOS zbog epidemije nove varijante omikrona BA.2 u Kini i dalje zadaje probleme stanovnicima brojnih gradova, osobito Šangaja. Ondje ljudi očajnički traže medicinsku skrb, ali i hranu. Politika nultog covida dovela je do odvajanja roditelja od zaražene djece, što je izazvalo velik bijes javnosti. Ipak, ne nazire se kraj karanteni u Šangaju jer je grad postao žarište zaraze.

Svih 25 milijuna stanovnika nalazi se pod mjerama izolacije, a Kina je u utorak zabilježila preko 20.000 novih slučajeva zaraze. Iako je taj broj još uvijek daleko manji nego u mnogim drugim zemljama, to je dramatičan skok za Kinu.

Održivost politike nultog covida trenutačno je pod velikim upitnikom s obzirom na to da se zaraznije varijante korone nastavljaju širiti populacijom, piše CNN.

 

Stanje epidemije u Kini

Početkom ožujka počeli su se pojavljivati novi slučajevi zaraze diljem zemlje, uključujući Shandog na istoku, Guangdong na jugu i Jilin na sjeveroistoku. Prema podacima Nacionalne zdravstvene komisije, do kraja ožujka virus se proširio na 29 od 31 kineske provincije. Čak 90 posto svih pozitivnih slučajeva u ožujku došlo je iz Jilina i Šangaja, dva najveća žarišta.

Par gradova s preko 37 milijuna stanovnika u ožujku je stavljeno pod različite razine izolacije. Neke od tih karantena ublažene su početkom travnja, osim u Šangaju jer se vlasti tamo bore da slučajeve stave pod kontrolu.

Tijekom ovog vala do sada su prijavljena dva smrtna slučaja od covida, a oba su došla prošlog mjeseca iz Jilina.

"Ne ubija nas covid, nego mjere"

Vlasti u Šangaju su krajem ožujka zanijekale plan zatvaranja cijelog grada pa su izvještavale da nije istina da će se tako nešto dogoditi. Postupno zatvaranje najavili su 27. ožujka prvo za jednu polovicu grada, a zatim za drugu. Do 31. ožujka odustali su od svog postupnog pristupa pa je karantena u cijelom gradu zahvatila 25 milijuna stanovnika koji svoje susjedstvo ne smiju napustiti bez testiranja.

Obavezno testiranje u cijelom gradu otkrilo je porast slučajeva, poručili su dužnosnici. To ih je potaknulo da produlje lockdown do daljnjeg dok više testiraju i analiziraju cjelokupnu situaciju s koronom. U Šangaj je poslano preko 30.000 medicinara i 2000 vojnih radnika ne bi li pomogli u bolnicama punim covid-pacijenata. Stroge mjere dovele su do velike frustracije među stanovnicima i kritika vlade jer građani nemaju pristup zalihama hrane i lijekova.

Bijes je narastao prošlog mjeseca nakon što je medicinska sestra, koja je bila na dužnosti u Šangaju, odbijena s odjela hitne pomoći u bolnici. Nesretna žena je u toj bolnici radila. Još jedan stanovnik Šangaja umro je kod kuće jer nije stigao do bolnice.

"Ne ubija nas covid, nego stroge mjere kontrole", stoji u jednom komentaru na kineskom društvenom mediju Weibo, inače vrlo cenzuriranoj platformi. Ono što je također izazvalo bijes građana jest izolacija covid-pozitivnih u ustanovama, što vrijedi i za malu djecu i bebe. Jedna je majka za CNN rekla da je od 29. ožujka odvojena od svoje zaražene dvogodišnje kćeri.

U srijedu su zdravstvene vlasti Šangaja najavile da će se politika u vezi roditelja i zaražene djece izmijeniti i da će se dopustiti negativnim roditeljima da budu pratnja svojoj djeci u bolnici. No nisu precizirali kako će to provoditi. 

Hoće li Kina nastaviti s politikom nultog covida?

Stručnjaci i međunarodni promatrači nagađaju hoće li kineska kampanja masovnog cijepljenja dovesti do kraja politike nultog covida. Prema dostupnim podacima, od petka je oko 78 posto od 1.4 milijarde stanovnika Kine potpuno cijepljeno. Prije izbijanja epidemije nove varijante omikrona, znanstvenici i čelnici su dali naslutiti da preispituju strategiju. Jedan kineski epidemiolog napisao je na Weibu da politika nultog covida neće zauvijek ostati nepromijenjena.

Ipak, za mnoge to izgleda kao daleka budućnost jer kineske vlasti jasno daju do znanja da će biti gore ako se virus proširi diljem zemlje i potencijalno preplavi zdravstveni sustav. Wu Zunyou, glavni epidemiolog u kineskom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti, rekao je u petak da će se Kina "nastaviti fokusirati na dinamičnu politiku nultog covida", prema državnom tabloidu Global Times.

"Popuštanje ograničenja i otvaranje granica viđeno u drugim zemljama moglo bi prouzročiti mnoge probleme kao što su manjak medicinskih resursa i sve veći broj smrtnih slučajeva", dodao je epidemiolog.

Potpredsjednica vlade Sun Chunlan rekla je da su Šangaju potrebni "odlučniji stav, snažnije akcije i učinkovitija koordinacija" kako bi se došlo do nula slučajeva covida.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.