Milijarder Bernard Arnault napao je francusku vladu jer je predložila povećanje poreza koje bi pogodilo najvrjednije francuske tvrtke. "Kada se vratite u Francusku i vidite da se spremamo povećati poreze za 40 posto za tvrtke koje proizvode u Francuskoj, to je nevjerojatno. To je idealan način za poticanje offshoringa", poručio je šef giganta luksuzne robe LVMH.
Pohvalio je ekonomski recept američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji planira masovno smanjiti poreze i birokraciju. 75-godišnji Arnault, koji je najbogatiji čovjek u Europi, prošlog je tjedna prisustvovao Trumpovoj inauguraciji u Washingtonu, piše Politico.
Sutra počinju pregovori o predloženom proračunu
"Upravo sam se vratio iz SAD-a i mogao sam vidjeti da u toj zemlji vlada nalet optimizma. A kada se vratite u Francusku, to je pomalo hladan tuš", istaknuo je.
Francuski zastupnici sutra će započeti pregovore o predloženom proračunu premijera Françoisa Bayroua, koji uključuje 53 milijarde eura teška povećanja poreza i smanjenja potrošnje s ciljem obuzdavanja vrtoglavog proračunskog deficita Francuske.
Među mjerama je i povećanje stope poreza na dobit, koja bi se popela na 41.2 posto za profitabilne korporacije s prometom većim od tri milijarde eura, poput LVMH-a. Ministar financija Eric Lombard najavio je da će iznimna mjera biti na snazi samo godinu dana, ali Arnault ne vjeruje u to obećanje. "Nitko u to ne vjeruje", rekao je Arnault.
Trump: Dođite napraviti svoj proizvod u Americi i dat ćemo vam jedan od najnižih poreza
Ministar državne službe Laurent Marcangeli pokušao je objasniti da je povećanje poreza "nužno zlo" u intervjuu za francuski RTL u srijedu.
Budući da ekonomske probleme Francuske, Arnault je potvrdio da LVMH, koji posjeduje Louis Vuitton, Dior, Fendi i Moët & Chandon, ozbiljno razmatra otvaranje novih tvornica u Sjedinjenim Državama. Takav bi potez pomogao tvrtki da izbjegne carine koje je Trump obećao uvesti na stranu robu koja se prodaje u Sjedinjenim Državama.
Trump je tijekom prošlotjednog obraćanja na Svjetskom gospodarskom forumu pozvao strane tvrtke da dođu u njegovu zemlju otvoriti tvornice. "Moja poruka svakom poduzeću na svijetu je vrlo jednostavna: dođite napraviti svoj proizvod u Americi i dat ćemo vam jedan od najnižih poreza. Ako ne proizvodite svoj proizvod u Americi, morat ćete platiti carinu", upozorio je.