Predsjednica saborskog Odbora za poljoprivredu Marijana Petir pozvala je uoči Uskrsa građane da kupuju domaće i lokalno proizvedene poljoprivredne proizvode u količini koja im je potrebna i da podijele s onima koji su u potrebi, od DIRH-a je zatražila informacije o uvoznim jajima.
"Pozivam vas da hranu koju ćete blagovati za Uskrs nabavite od lokalnih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava jer tako ćete pripomoći njihovom opstanku i rastu hrvatske poljoprivredne proizvodnje, a sebi osigurati domaću, svježu i kvalitetnu hranu", rekla je Petir i pozvala građane da hranu kupuju umjereno, kako je ne bi bacali, ali i da ono što imaju podijele s onima koji nemaju ili doniraju u najbližu Banku hrane.
Petir je od Državnog inspektorata (DIRH) zatražila informaciju o nadzoru jaja koja dolaze iz uvoza i predstavljaju nelojalnu konkurenciju domaćim proizvođačima te je pitala jesu li ta jaja ispravno deklarirana i je li bilo utvrđenih odstupanja od zakonskih propisa.
"I poljoprivredni proizvođači proteklih su dana izražavali zabrinutost zbog, kako su naveli, dolaska na hrvatsko tržište jaja iz Ukrajine, za koja su istaknuli da se ne proizvode prema zahtjevnim standardima EU i da predstavljaju problem za hrvatske proizvođače i potrošače", navela je.
"Sve pošiljke jaja prilikom unosa u Uniju podliježu obveznim službenim kontrolama na graničnoj kontrolnoj postaji prvog unosa u Uniju, te su sve pošiljke jaja iz Ukrajine koje su došle u Hrvatsku podvrgnute službenim kontrolama na rumunjskim graničnim kontrolnim postajama", odgovorio joj je glavni državni inspektor Andrija Mikulić.
Izvijestio ju je i kako poljoprivredna inspekcija svake godine redovito obavlja kontrole tržišnih standarda jaja sukladno svojoj nadležnosti u maloprodaji i na razini primarne proizvodnje.
"Tijekom 2024. godine provedeno je 78 nadzora u kojima su utvrđene četiri nepravilnosti radi čega su donesena dva rješenja i izdano pet prekršajnih naloga. Tijekom 2025. godine, do sada, provedeno je ukupno 57 nadzora jaja. Utvrđeno je 16 nepravilnosti radi čega su donesena dva rješenja te su pokrenuta dva prekršajna postupka, a pojedini inspekcijski postupci su i dalje u tijeku", naveo je Mikulić.
Istaknuo je i kako poljoprivredna inspekcija u nadzoru nije zatekla u prodaji jaja podrijetlom iz trećih zemalja pa tako niti iz Ukrajine.
Sanitarna inspekcija provedenim nadzorima u maloprodaji nije zatekla jaja podrijetlom iz Ukrajine, kao niti jaja iz neodobrenih objekata. Nadzorom inspekcija DIRH-a u kontroli jaja u maloprodajnim objektima nisu zatečena jaja podrijetlom iz Ukrajine, odgovorio je Mikulić.
U odgovoru predsjednici Odbora za poljoprivredu, naveo je i kako je Veterinarska inspekcija DIRH-a tijekom prošle i ove godine provela ukupno 213 nadzora objekata za proizvodnju, preradu i uskladištenje jaja. "Pokrenula je ukupno 8 upravnih mjera, 7 prekršajnih naloga i jedan optužni prijedlog, te jednu kaznu na mjestu počinjenja prekršaja. Tijekom istog razdoblja provela je ukupno 583 uzorkovanja jaja (…).
Vezano za kontrole jaja podrijetlom iz Ukrajine provedeni su inspekcijski nadzori u objektu uskladištenja te je utvrđeno da su uvezena jaja otpremana u objekte za preradu jaja te u druge države članice EU", istaknuo je u odgovoru glavni državni inspektor.