PRIPADNICI MUP-a Zapadnohercegovačke županije u BiH jučer su u Posušju od 52-godišnjeg zagrebačkog mafijaša Miljenka Žaje Krojfa privremeno oduzeli automobil Audi A6L bosanskohercegovačkih registarskih oznaka.
Kako je potvrdila posuška policija, automobil je privremeno zaplijenjen ubog sumnje da su na broju šasije neovlašteno vršeni prepravci, odnosno da je broj šasije "prekucan", zbog čega je vozilo upućeno na vještačenje.
Iako je policija objavila tek godine starosti i inicijale osumnjičenoga, portal Dnevnik.ba tvrdi da se iza inicijala krije upravo dobro poznati Krojf. Pritom se podsjeća da je za Krojfom hrvatski MUP raspisao tjeralicu, a traži ga se zbog poticanja na ubojstvo Nike Mioča i pomaganje u ubojstvu Petra Brajkovića u Njemačkoj.
I Žaja među onima koji su zaštitu od progona hrvatskog pravosuđa potražili u BiH
Slika i podaci 52-godišnjeg Krojfa mogu se naći i na internetskoj stranici MUP-a Hrvatske među traženim osobama, a tjeralica je raspisana po nalogu Županijskog suda u Zagrebu, koji ga traži zbog optužbe da je prije 19 godina poticao pokojnog Zorana Petrovića na ubojstvo Nike Mioča, koji je 1991. likvidiran hicima iz revolvera ispred jednog zagrebačkog kafića. Krojfu se za taj zločin sudilo u postupku protiv tzv. zločinačke organizacije, no presude su ukinute, a slučajevi vraćeni na ponovno suđenje.
Žaja je rođen u Tomislavgradu i posjeduje državljanstvo BiH, zbog čega je prije dvije godine i pobjegao u tu zemlju. Nedavno je na Općinskom sudu u Zagrebu u odsutnosti nepravomoćno osuđen na tri godine zatvora zbog iznude, odnosno organiziranja krađe dvaju Mercedesa 1997. godine, koji su potom uz naknadu vraćeni vlasnicima. Iako ga se godinama dovodilo u vezu s kriminalom, to je bila prva nepravomoćna osuđujuća presuda protiv njega.
Krojf blizak suradnik likvidiranog mafijaša Zlatka Bagarića
Zanimljivo je da mu je pri određivanju kazne na tom suđenju kao olakotna okolnost uzeto to što ranije nije bio osuđivan. Mediji su, podsjeća portal Dnevnik.ba, Žaju povezivali s klanom ubijenog "kralja kocke" Zlatka Bagarića. Njega su 1998. ubila braća Rodić, a u društvu Bagarića tada su bili Krojf i Nikica Jelavić. Godinu dana nakon Bagarićeva ubojstva u eksploziji bombe podmetnute pod njegov automobil Žaja je ostao bez potkoljenice.
Glasnogovornik Uprave policije Damir Čutura potvrdio je da Krojf nije uhićen, jer je u ranijem postupku utvrđeno da posjeduje državljanstvo BiH, a rekao je i da će mu vozilo, ukoliko se vještačenjem utvrdi da broj šasije nije "prekucan", biti uredno vraćeno.
Miljenko Žaja Krojf jedan je od 30-ak osoba koje su pred pravosuđem Hrvatske pobjegli u BiH. Na osnovu sporazuma BiH i Hrvatske, oni koji su pravomoćno osuđeni u Hrvatskoj, nakon što se i Sud BiH očituje o toj presudi, moći će birati hoće li zatvorsku kaznu izdržavati u zatvoru u Hrvatskoj ili u BiH.